| CV25CRI a întrebat:

Stie cineva cum as putea mari puterea unei Toyota Supra mk4
(buget 25-30.000 de euro)

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iei un kit turbo, pentru ea, apoi ECU programabil, evacuare, suspensie.

| Panamax a răspuns:

Iei aveai o Vitara de 80 de cai la care vreai sa-i pui motor de ML.
Hotaraste-te.

| CV25CRI explică (pentru Panamax):

Am si proiectul ala in cap

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

-Interne noi. (neapărat)
-Resoftare pana in Stagiul 4 sau 5.
-Evacuare noua (inclusiv cea care pornește din motor)
-Evacuare neapărat sport, cât mai dreapta și cat mai scurta.
-Daca faci masina mai usoara, va merge mai repede, deci poti scoate bancheta din spate.
-Un Bi-Turbo, o turbina mica si una mare, poate chiar 2 Twin Turbouri daca vrei sa exagerezi.
-Daca vrei turbine, neapărat cumpăra un InterCooler.
-Un sistem de NoS care este parțial legal in Romania dar care, per shot de nitrous, este scump. Instatia e ieftina dar shoturile sunt scumpe.

După cum am zis, o mașină ușoară este mai rapida. Daca ai planuri mari cu ea, primul lucru ce trebuie facut e o cusca de protecție și o bara laterala la motor. Apoi eliminarea chestiilor inutile (bancheta, boxe, fațetele ușilor, poate bara din fata, ce se mai vede).