| Iaklnbbd a întrebat:

Stiu ca e o intrebare cam stupida dar daca nu platesc impozitul la masina se da amenda? Pot circula asa cu ea? Nu ma pricep cine stie ce dar vreau doar sa stiu ca ma contraziceam cu un prieten care zicea ca nu a paltit impozit de 3 ani si circula cu masina dau funda!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta de a nu plati impozitul nu este contraventie, asa ca nu te amendeaza.
Problema este ca dupa un timp te vor executa silit si vei plati mai mult.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti circula cu masina. Probleme o sa aiba cand o sa primeasca o instiintare de executare silita acasa sau cand o sa aiba nevoie de orice act de la finante

| Annamaria21 a răspuns:

Pai e ca si cum nu ai plăti impozitul la casa, tot stai in ea, nu te da nimeni afara, dar este o perioada de timp in care trebuie sa il plătești, de ex 10 ani este limita, tu intr o luna trebuie sa plătești impozitul pe aia 10 ani, e mai nasol asa, am dat un exemplu, la un moment dat tot il plătești

| Stefan1983 a răspuns:

Se poate circula cu ia si fara impozit platit.Singura problema va fi atunci cand doriti sa vindeti masina sau sa o radiati din circulatie.In ambele cazuri precizate mai sus va cere fiscalul.primaria nu o sa va elibereze certificatul fiscal pana nu achitati restanta.