| divaioana a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare mai stupida asa ca vreau sa-mi raspundeti corect big grine ce platesc acum impozitul asa de mare (2, 200) la casa de pensii avand in vedere ca nu am servici? In impozit include si C. A. S? da funda cine imi raspunde:X:X

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate fi vorba de impozit, acesta se plateste pe venit si este de 16% din suma ramasa dupa scaderea contributiilor la fondurile speciale, la pensie este contributie. Nu inteleg cum platesti contributia pentru pensie, daca nu esti angajata, afara de cazul ca ai incheiat un contract de asigurare pentru pensie cu Casa de pensii publice. Se mai poate ca suma respectiva sa reprezinte restante de pe lunile anterioare. Cei care nu sunt anagajati si nu au venituri nu trebuie sa plateasca nici o contributie la fondurile speciale(pensie, sanatate si somaj). Platesc aceste contributii doar daca au incheiate contracte cu Casa de pensii publice, Casa de sanatate si AJOFM. Numai bine!