| RAY a întrebat:

Stiu ca exageresez deja cu intrebari despre trecerea pe cealalta parte a strazii, dar am o alta intrebare, cand vad ca vine masina spre mine sa o las sa treaca sau sa trec? Cum e mai sigur?

3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

O lasi sa se opreasca daca e zebra fara semafor, cand se opreste, abia apoi treci, si la aia cu semafor la fel! Ca sunt unii care trec pe rosu si te ard. Daca o lasi sa treaca, nu mai treci tu, deci nu e solutia buna, ori tu ori ea.

| Nonolita a răspuns:

Cand vezi masina, tu fiind... unde?
Daca esti pe trotuar, o lasi sa treaca. Dar daca deja esti angajat in traversare, te duci inainte. Altfel derutezi soferii.

| lorena66 a răspuns:

O lași sa treaca. Astepti si daca opreste treci. Oricum vezi din timp daca va opri sau nu. Daca nu are alte masini in spate n-o sa opreasca, daca are, e posibil.