| banel10 a întrebat:

Targu jiu.nu stiu motivul de ce imi consuma multa(daca ziceti ca al dumneavoastra consuma 3%). care ar fi cauzele? am desfacut bujia e neagra si uda, in toba imi arunca benzina neagra(in toba am vazut ca nu am limitator).cat ulei puneti la un litru de benzina?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce consuma? Tractor, camion, planor?
Bujie uda si neagra = amestec mult prea bogat in benzina.
Benzina pe toba la fel.
Cel mai probabil carburatorul e dereglat, poate plutitorul e spart, sau cuiul ponto defect.
Revino cu mai multe detalii.
Despre ulei habar nu am in ce proportii se pune la masinaria ta, eu in copilarie aveam Mobra S50 si stiu ca puneam 30ml la 1l de ulei, desi in carte scria 25. Am preferat mai mult fum, pentru o ungere mai ok.