| Denisse14 a întrebat:

Tatal meu are o firma (nu de transport) si a cumparat o masina pe numele firmei. Eu nu sunt angajata, ar fi vreo problema daca as cunduce-o eu? Masina mamei mele tot pe numele firmei e si din ce am inteles, cand a fost oprita a avut niste probleme pentru ca nici ea nu e angajata. Am incercat sa gasesc ceva din legislatie pe internet despre aceasta problema si nu gasesc nimic. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Politia nu ar trebui sa se bage dar din cate stiu poti mentiona pe polita RCA cine conduce masina, sau cine o mai conduce numai stiu exact este o rubrica in acest sens.
Parintii tai sunt inteligenti daca au cumparat masini pe societate si si-au scazut tva-ul din valoarea totala a masiniiwinking

| Denisse14 explică (pentru Simpatic):

Multumesc, sa stiu sa nu mi mai fac griji laughing

| Bizon95 a răspuns (pentru Denisse14):

Cu placere!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o problema ca o conduci, problema este daca cheltuielile cu masina (inclusiv carburantul), pe perioada in care o conduci tu, sunt trecute pe cheltuielile firmei.

| mgtow a răspuns:

Poti conduce atat timp cat ai plasticu roz in perioada de valabilitate si taxele masinii la zi asigurare vinieta etc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai actele masinii in regula si le ai la tine nu vad nicio problema

| Bizon95 a răspuns:

Poti sa vorbesti cu un avocat sau cu un notar

se poate face o procura din partea firmei (NU trebuie platit la notar, pentru ca firma are stampila) cum ca, conduci masina in interesul firmei chiar daca nu esti angajata
moment in care piulitia nu se mai poate lega de nimic

asta e tot ce stiu, un avocat sau un notar stie mai bine!