Întrebare recomandată | Baloiu_Ionut_1989 a întrebat:

Salut.Vreau sa trec masina pe numele mamei mele si am gasit pe internet un articol in care spune ca din 2008 nu mai este nevoie de certificatul de autenticitate eliberat de RAR daca cumparatorul face parte din famile considerandu-se patrimoniu comun.
Stie cineva ceva despre asta? Sau cum as putea sa gasesc articolul din lege? Va multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prin ce act vrei sa treci masina pe numele mamei, respectiv vanzare-cumparare, donatie, etc?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nevoie de certificat RAR daca mama ta nu trebuie sa plateasca timbrul de mediu si daca ITP este valabila inca.
Daca trebuie sa plateasca timbrul de mediu si/sau ITP a expirat atunci este nevoie de verificarea RAR.
Nu poate fi patrimoniu comun, fiind pe numele tau masina este proprietate personala.

| Baloiu_Ionut_1989 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc.am sunat la RAR si mi-au spus ca trebuie sa ma programez, ca nu conteaza daca este mama mea.Cred ca vor sa profite de necunostiinta oamenilor cu privire la modificarile legislative. sper sa rezolv fara identificarea RAR.