| anonim_4396 a întrebat:

Unde este cel mai bine sa imi fac asigurare la masina? Am auzit ca unele societati de asigurari nu platesc daunele, cica e ceva smecherile la unele, gen Carpatica. Asa am auzit. Deci, care societate de asigurari auto este cea mai serioasa si ofera mai multe avantaje? Detaliat, va rog, daca se poate. Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In general asiguratorii vor sa fraiereasca soferii cat mai mult. Mai ales daca te vad tanar zic asta nu stie nimic hai sa-i bagam pe gat smecherii. Iti recomand sa vorbesti cu tatal tau daca e sofer cu vechime si sa iti faca el asigurare unde crede ca e bine (ma refer la firma sa aleaga una care stie ca e serioasa) pe numele lui si pe tine te pune ca sofer ocazional sau 2ª sofer asa vei plati mai putin pentru ca el avand multa vechime asigurarea zice ca sant sanse mai mici sa fie un accident rutier. Daca nu are permis dansul vorbeste cu o ruda sau un prieten care are multi ani vechime in permis sa te ajute.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Treaba e simpla, cu cat asigurarea iese mai ieftina cu atat serviciile sunt mai proaste.

Cele mai prost vazute sunt Carpatica, Euroins si Astra.

Cele mai bine vazute Generali, Groupama

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru suntserios):

Cu Generali am avut probleme. Am anul asta casco la Generali. M-a luat unu in kuur vara asta si au facut o lucrare de mantuiala (care a ruginit asta iarna) fiindca n-au vrut sa aprobe schimbarea piesei, au dat reparare desi trebuia dat schimbare. Am fost la reprezentanta cu masina, sa nu credeti ca m-am dus la cine stie ce service bagabond.

In Ianuarie m-am trezit cu parbrizul spart. M-am dus iar la casco si am zis sa mai repar si alte zgarieturi de pe masina (pe care nu eu le facusem, asa o gasisem in parcare). Numai polishare mi-au dat, nimic de revopsit. Sunt foarte zgarciti.

Anul trecut am avut la Groupama si am fost foarte multumit (mi-au reparat toate zgarieturile prin revopsire)

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Fa-ti casco asa esti mai castigat

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pe tine nu te intereseaza care e cea mai serioasa societate de asigurari decat daca vrei sa faci casco la masina. Ptr RCA chiar nu te intereseaza. (ca nu te despagubeste pe tine, il despagubeste pe ala de l-ai accidentat din vina ta sau culpa comuna) Eviti eventual Carpatica, Euroins si alte firme d-astea bagaboande.

Societati serioase (pentru CASCO) : Alianz Tiriac si Groupama.

Societati bune de RCA : Uniqa, Omniasig, Asirom.