| tonyc7 a întrebat:

Unde isi tin motocicletele motociclistii care locuiesc la bloc? Urca cu ele pe scari pana la etajul la care locuiesc si si le baga in apartament? Sau cum procedeaza?

27 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

În garaj, parcare, la rude/ amici în curte etc.

| tonyc7 explică (pentru mihai69):

Si cei care nu au aceste posibilitati?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tata și-o cobora în subsol, iarna.
Sau dădea ciubuc vecinilor cu casă și garaj, să o bage pe la ei.

| johnnny123 a răspuns:

Ai încercat vreodată să urci o motocicletă de 250 kg pe scări până la etajul 9?

| tonyc7 explică (pentru johnnny123):

Ma refeream la motocicletele mai usoare, cum sunt majoritatea

| oSalamadra a răspuns (pentru tonyc7):

Numa motoretele sunt usoare

| tonyc7 explică (pentru oSalamadra):

Pai si la alea ma refer

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru tonyc7):

Una de 125cc deja are vreo 100-130kg, cele mai puternice pot avea 200-300kg lejer.

| tonyc7 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cele de 100-130 kg vrei sa spui ca de fapt sunt motorete

| suntserios a răspuns (pentru tonyc7):

Cara tu 300kg pe scări sa vezi cum e. Și pe urma stai cu motocicleta in dormitor.

| tonyc7 explică (pentru suntserios):

Nu toate motocicletele au 300 de kg. Unele au maxim 100 kg.

| johnnny123 a răspuns (pentru tonyc7):

Ai întrebat dacă motocicliștii își urcă motocicletele în apartament, nu te refereai doar la anumite motociclete. O dai acum la întors pentru că oamenii ți-au spus că ceea ce crezi tu nu are nicio logică.

În plus, 250 kg este o greutate medie pentru o motocicletă cu combustibil în rezervor... Majoritatea motocicletelor cam pe acolo se învârt, deci nu știu ce vrei să spui cu "Ma refeream la motocicletele mai usoare, cum sunt majoritatea"

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru tonyc7):

Nu prea există categoria "motoretă". Doar moped/scuter de 50cc, iar alea sunt sub 100kg în principiu.
De la 80cc sunt deja motociclete. Sau sunt și motociclete de 50, cum este RS50.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cum să urce cu ele pe scări laughing))

Un prieten are un fel de garaj/beci sub bloc, o ține acolo sau în parcare afară.

| tonyc7 explică (pentru supadeceapa):

Si cei care nu au garaj sau beci?

| ReddY25 a răspuns:

Probabil in boxe

Răspuns utilizator avertizat
| cfrtobias a răspuns:

Cu liftul daca au laughing

| DonMoldo a răspuns:

Cum sa urci motocicleta in bloc cand are peste 200 kg, tu gandesti inainte sa intrebi ceva?

O bagi si tu intr-un garaj, curte la cineva in schimbul unei sume de bani poate sau in ce-l mai rau caz daca chiar nu ai unde, o lasi unde-va unde este supraveghere video.

| oSalamadra a răspuns:

Nici nu incape chopperu pe o scara de bloc

| tonyc7 explică (pentru oSalamadra):

Vorbim de o motocicleta normala, cum au majoritatea

| BeingSelfless a răspuns:

Hai că ai dat-o cu bâta-n baltă de data asta... laughing Numai pasionații nebuni de motocicletă și-o duc până în camera de bloc, mai ales la etajele 1-5. Dacă stau la etajul 10, o urcă și coboară dimineața și seara? laughing
Le țin în parcare ca restul autovehiculelor, doar dacă găsesc un loc mai separat de mașini (așa ca aspect, să fie mai spațios), și ar trebui să pună o prelată deasupra ca să nu plouă. Nu știu dacă o leagă de un stâlp sau o bară ca să crească șansele de siguranță, să nu o fure.
Nu am motocicletă, și nici nu prea am văzut prin jur, dar așa mi s-ar părea normal. Am văzut doar 1-2 ori prin Anglia, și cam atât.

| tonyc7 explică (pentru BeingSelfless):

Am umblat printr-o gramada de cartiere din n orase si nicaieri nu am vazut vreodata o motocicleta in parcare!

| oSalamadra a răspuns (pentru tonyc7):

Nu sunt multi motociclisti in ro
plus ca iarna le folosesc le inchid undeva

| tonyc7 explică (pentru oSalamadra):

Uitat-te mai bine in jurul tau, s-a inmultit destul de mult nr-ul lor si in Ro... Si o sa se mai inmulteasca

| oSalamadra a răspuns (pentru tonyc7):

Sunt in trecere majoritatea, merg la intalniri, sunt si multi straini fac inconjurul tarii

| BeingSelfless a răspuns (pentru tonyc7):

Eu am văzut, cel puțin o dată prin Cluj, Timișoara, Iași, București, Bacău, Londra, Paris, Viena, Berlin.