| anonimus2032 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu o problema in legatura cu o bicicleta? In seara asta, in timp ce ma plimbam cu niste baieti cu bicicletele aud ca spune unu' ca nu ii mai merge schimbatorul de spate. Ne-am uitat sa vedem daca e rupt, dar nu avea nimic, iar maneta schimbatorului "coopera" cu cablul, singura problema fiind schimbatorul de pinioane care nu se misca in timp ce scimbam din maneta. Daca mutam lantul CU MANA de pe un pinion pe altul nu avea probleme, adica nu sarea sau alte probleme, doar ca nu schimba din maneta.

1 răspuns:
| robertungureanu76 a răspuns:

Verifica pasul de la maneta de schimbător sa se potrivească cu distanta dintre pinioane. daca ă sarit si 1 mm atunci nu iti mai cuplează bine, sau iti "sare"lanțul si daca esti atent se aude si un zgomot in permanenta.