| mircea22 a întrebat:

Va rog,de ce i-mi ramane martorul de la baterie,aprins,citeva minute la prima pornire(dimineata}.pe urma,la alte porniri, cam un minut.(audi a4 2002)

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

In cartea tehnica te-ai uitat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tensiunea la bornele bateriei este sub un anumit nivel se aprinde martorul in bord.
Cauzele pot fi multiple.
Bateria pe duca, electrolit sub nivel, alternatorul care incarca putin, regulator defect.
Daca ai un aparat de masura cel mai simplu masori tensiunea la borne inainte si dupa pornirea motorului.
Cu motorul pornit trebuie sa se stab ilizeze la 14, 4 V iar cu motorul oprit in jur de 13 V.