| Zmeurik1 a întrebat:

Va rog muult sa ma ajutati! Am un telefon Samsung S2 si l-am scapat intr-o galeata cu apa. Sunt disperata, e posibil sa nu se fi stricat? Ecranul a facut diferite culori si dupa s-a stins. L-am sters de apa, i-am scos bateria si cartela. E incins si parca am auzit si asa ceva in el. mai am cum sa il salvez? Sau gata, l-am stricat? Stiu ca trebuie sa ma duc la service, dar va rog sunt dispearata, mai are sanse sa nu fie stricat? Multumesc muult.

Răspuns Câştigător
| ahlrh a răspuns:

Bun!
Ai scos bateria, normal ar trebui demontat dar dacă faci asta anulezi garanţia. Acum, pune-l într-un loc ferit de umezeală şi lasă-l măcar 24h la uscat, aşa să fim siguri. Apoi, îi pui bateria şi încerci să-l porneşti. Dacă nu porneşte nu mai poţi decât la service să îl trimiţi.

P.S: La service vor vedea că l-ai scăpat în apă sau că l-ai ţinut într-un loc umed pentru că are în interiorul său o bandă sau ce e care se face de o anumită culoare în contact cu apa.

Îţi urez succes!

| Zmeurik1 explică (pentru ahlrh):

L-am dus la service si a zis ca a luat foarte multa apa, dar ca mi-l face pana luni. Practic cred ca doar il demonteaza si il usuca. Mersi de ajutor happy

| ahlrh a răspuns (pentru Zmeurik1):

Foarte fain dacă ai service-ul prin zonă!
Sunt curios dacă îl repară pe gratis (cu garanţia) sau plăteşti ceva în plus?

Apropo, luni, poţi te rog frumos să întrebi dacă sticla din partea exterioară a camerei principale, sper că mă înţelegi, de la S2, dacă se poate schimba în caz de se zgârâie (în general nu neapărat cu garanţia, şi pe bani sunt dispus când voi avea nevoie)? Nu de alta, dar am avut norocul să-mi las telefonul în soare şi am observat 2-3 linii mici pe sticla aceea care la început m-au deranjat destul de mult până m-am convins că pozele n-au nicio problemă, dar dacă era mai adâncă zgârietura cred că erau groaznice pozele. Şi nu te-aş ruga atât de mult dacă pe facebook, Samsung România, nu m-ar trimite la pagina oficială de contact Samsung iar acolo să nu răspundă nimeni. laughing
Merci şi eu!
P.S: Nu e obligatoriu, dacă uiţi luni asta e, eu încă aştept răspuns de la ei că mi-am lăsat datele de contact dar încă nimic, rămân cu speranţa! laughing

Pa-pa big grin.

7 răspunsuri:
| SabinaRsT a răspuns:

Trebuie dus urgent la un service de telefoane mobile.

| vlady434 a răspuns:

Stiu cum te simti! Mie mi l-a spalat sora mea. Daca se aprinde si nu se vede nimic pe eran, faci urmatoarele operatiuni:
1)scoti acumulatorul si cartela;
2)il pui intr-un castron cu orez, pentru ca orezul absoarbe umezeala, si-l lasi acolo cam 1-2 ore;
3)incerci sa-l incalzesti; dar sa nu pui feonul pe el, sau sa-l pui la soare; daca ai vreun calorifer electric, incearca;
Ar trebui sa-l lasi toata ziua in acel loc cald, si a doua zi ar trebui sa mearga.Mi-e asa mi s-a intamplat.
Sper sa-si revina si sper ca te-am ajutat.

| Ronaldinho1 a răspuns:

Poi probabil i se duce folia, dar daca e in garantie ti-repara.Asa ca nu mai fi suparata daca ai spus ca doar ecranul a facut diferite culori

| nolan2 a răspuns:

Sa stii ca s-a ars telefonul

| Mada2012 a răspuns:

Salut,probabil o sa ai noroc sa nu fie stricat, dar totusi trebuie sa intrebi un specialist.Eu nu stiu cum arata si cat o stat in apa ..Imi pare rau, oricum mult succes!