| anonim_4396 a întrebat:

Va salut. Am avut un accident soldat cu victime, cica. Inca nu a venit solutionarea de la parchet insa astept de ceva luni.
Intrebarea este in felul urmator: Fosta mea masina, cea avariata, o pot vinde, dezmembra, fier vechi, etc? Sau trebuie sa astept pana la solutionare

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In urma cercetărilor de la locul accidentului, rutiera trebuia sa iti emita o autorizație de reparație. Daca ai autorizația respectiva, poti face ce vrei cu masina. Daca nu o ai, cere la rpolitia rutiera emiterea ei, normal se emite pe loc.

| darrio2007 a răspuns:

Cum adica, cică victime? Tu nu erai acolo? Daca nu s-a terminat ancheta, nu poti.
Chestia cu masina ar cam fi ultima grija a ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca masina aia este implicata in accident grav cu victime, NU ai voie sa o vinzi, dezmembrezi sau repari pana nu vine decizia finala de la parchet.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Zici că, cică. Acum, cum este, cică sau nu cică? A făcut poliția poze cu mașina? Dacă nu au confiscat-o ca să o păstreze ca probă, eu zic că poți. Dar decât să fii acuzat pe urmă că ai distrus probele, mai aștepți.

| lpavel a răspuns:

Daca s-au facut poze la masina la locul accidentului poti vinde masina daca nu, atunci te-as sfatui sa mai astepti pana dupa proces!

| mi25 a răspuns:

Trebuie sa astpti pana la termiarea cercetarii penale. Masina este un obiect al acesteia.

| UserRo10 a răspuns:

Salut. Cine a creat accidentul? Daca tu esti pagubitul nu poti da masina pana nu se termina ancheta. Pe urma rca-ul ia masina, face licitatie si face calculele (daca masina iese dauna totala economica)

| alchimistuinfinit a răspuns:

Am spus "victime cica", deoarece nimeni nu avea nimic, eram cu totii coerenti dar au incercat o manevra in speranta ca vor iesi cu ceva. Doar ca nu au primit spitalizare nici o ora macar.

| Klari a răspuns:

Nu poti vinde inainte de solutionare.
Si cum vine aia "cu victime, cica"? Tu nu stii ce ai facut?