| anonim_4396 a întrebat:

Va salut. In urma clasarii unui accident la care am fost vinovat, am 2 intrebari. Poate sunt persoane mai cultivate decat mine aici, eu unul nu am mai trecut prin asa ceva iar la sectie informatiile date au fost... pe repede inainte date.
1. Suspendarea permisului pe 180 zile cu conditia ca oricand in aceste 6 luni sa dau o testare, altfel creste la 210, respectiv 7 luni.
Testarea va fi similara cu una de redobandire, din 15 intrebari legate de prioritati si circulatie sau ca la sala din absolut orice capitol, conduita, contraventii etc.
2. A trecut aproape 1 an de la accident si nu am fost contactat de nimeni pentru amiabila sau altceva. Presupun ca daca nu s-a facut amiabila pe loc si s-a ajuns la politie, odata cu clasarea si solutionarea cazului nu mai am nici o treaba cu celalt sofer? Pot vinde masina avariata fara sa fie vreo problema sau mai stiu eu? Cu asigurarile si asa mai departe?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Caz clasat. Nu mai ai nici o treabă cu celălalt șofer. Poți face ce vrei cu mașina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Nu stiu sa existe altceva decat clasicul examen de redobandire permis, vezi pe www.drpciv.ro ce informatii gasesti despre asta.
2. Nu e nevoie sa fii contactat, in momentul in care exista proces verbal de politie, asiguratorul primeste toate lamuririle (si actele) de la agentii care au intocmit constatarea. Pagubitii se adreseaza asiguratorului, asiguratorul se adreseaza politiei. Cu tine nu are treaba nimeni, nici macar sa-ti vada masina; ca bonus, masina ta nici nu va aparea cu istoric de dauna, nici pe rarom, nici pe aplicatiile gen carvertical :))
Doar cele despagubite apar. (presupun ca nu ai CASCO)

| adryang78 a răspuns:

Nu mai ai nicio treabă. Amiabila se face pe loc, dacă se face. Din moment ce s-a deschis dosar penal, care s-a și soluționat între timp, cazul este închis și nu mai ai nicio tangență cu celălalt șofer.
Poți vinde mașina fără probleme.

| Dimi457 a răspuns:

Mergi la Politie si intereseaza-te de stadiul dosarului.