| never_5650 a întrebat:

Va salut! Am o nelamurire in ceea ce priveste partea de legislatie rutiera si anume: daca eu merg cu masina printr-o localitate oarecare si sa zicem ca incalc limita de viteza (de exemplu merg cu 65 km/h) si se intampla sa lovesc un pustan care umbla cu un scuter neinmatriculat si fara sa aiba acte de niciun fel, care din noi este vinovatul principal? Intreb fiindca era sa o patesc in weekend la tara si ma tot gandesc de atunci. Ps: eu am permis si toate actele masinii sunt in regula.

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Nu conteaza actele lui. El va primi amenda pentru ca circula cu un autovehicul neinmatriculat si fara permis, nu va avea dreptul sa dobandeasca permisul cativa ani. Dar tu, pentru ca stii regulamentul, legea, trebuia sa prevezi asta, si esti, sau nu, vinovat de producerea accidentului.

Adica sunt doua dosare diferite: dosarul sau, cu circulatia fara a indeplini normele legale, si dosarul vostru, cei doi participanti la trafic. Vinovatia apartine fie tie, fie lui, fie amandurora, (ramane de stabilit in urma anchetei) si faptul ca el nu are acte nu are nicio legatura cu declararea vinovatiei.

| never_5650 explică (pentru valentingb):

Ma gandesc in sensul ca el nu are ce sa caute pe drum atata timp cat nu are permis, nu?

| valentingb a răspuns (pentru never_5650):

Nevàr, ai dreptate, el nu are ce sa caute pe drum fara acte, si ar fi sanctionat aspru pentru asta, i se face dosar penal pentru infractiunea de a conduce un autovehicul fara drept. Dar daca el merge regulamentar, si tu dai peste el, tu esti vinovat.

Hai sa iti dau un exemplu mai normal: ai un copil de 3 ani pe marginea drumului, dai peste el si ii rupi piciorul. El nu avea ce sa caute acolo nesupravegheat asa ca parintii sunt acuzati de neglijenta, dar tu, marele sofer, trebuia sa te gandesti ca e un copil fara minte, sa reduci viteza, sa maresti distanta fata de el si sa calci frana la timp. Intelegi?

Vina aluia ca nu avea acte e pedepsita, dar daca circula corect respectand normele de circulatie in vigoare si tu intrai in el, erai bun de puscarie.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Conteaza foarte mult situatia in care era sa se intample, daca el trebuia sa iti dea prioritate, daca a iesit de pe un drum secundar sau daca tu pur si simplu era sa intri in el ca nu erai atent.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pai daca mergea regulamentar tu erai de vina, daca era un biciclist iti mai puneai intrebarea?

| viotedy a răspuns:

Daca maergea regulamentar, tu esti vinovat.cu actele lui e alta treaba.

| LegiuitorulX a răspuns:

Depinde in ce conditii il lovesti, nu e logic? Daca nu dai prioritate si il iei pe capota normal ca esti de vina, daca ti-a sarit in fata el este de vina.
Daca il acrosezi pe sosea esti de vina ca nu ai respectat distanta (daca circula regulamentar, langa acostament). Daca te dubla pe banda a II-a, sa fie sanatos (e de vina).
El oricum e penal in cazul in care nu moare (ca n-ai voie sa mergi pe drumurile publice fara carnet, placute cu nr de inmatriculare, etc) dar si cel care il loveste intra la penal sau primeste amenda in cazul in care accidentul s-a produs din vina sa (respectiv a ta in cazul de fata)

| never_5650 explică:

Ma gandesc in sensul ca el nu are ce sa caute pe drum atata timp cat nu are permis, nu?