| ZoLd a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare:
Instructorul meu imi spune ca nu am voie sa merg cu viteza scazuta in localitate in mod de justificat, bun si eu i-am pus urmatoarea intrebare:
Daca eu merg in localitate cu 15km/h ma poate pedepsi politia intr-un fel? Iar el mi-a raspuns ca da, ca nu am voie sa merg cu o viteza asa scazuta.
Eu din cate am citit in legislatie nu am voie sa merg cu mai putin de 10km/h sub limita minima impusa pe acel drum. Cum in localitate nu este impusa o viteza minima, de ce m-ar pedepsi politia?
Este pur si simplu o intrebare, sunt de acord ca nu este ok sa mergi asa incet sa incurci pe altii, dar sunt curios daca el are dreptate

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, instructorul are dreptate.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 49.(1) Limita maximă de viteză în localităţi este de 50 km/h.
  (2) Pe anumite sectoare de drum din interiorul localităţilor, administratorul drumului poate stabili, pentru autovehiculele din categoriile A şi B, şi limite de viteză superioare, dar nu mai mult de 80 km/h. Limitele de viteză mai mari de 50 km/h se stabilesc numai cu avizul poliţiei rutiere.
  (3) Pe anumite sectoare de drum, ţinând seama de împrejurări şi de intensitatea circulaţiei, administratorul drumului, cu avizul poliţiei rutiere, poate stabili şi limite de viteză inferioare, dar nu mai puţin de 10 km/h pentru tramvaie şi de 30 km/h pentru toate autovehiculele.
ART. 99.(1)Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa I de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de către persoane fizice:
1.conducerea unui autovehicul în mod nejustificat cu o viteză cu cel puţin 10 km/h sub limita minimă obligatorie stabilită pe tronsonul de drum respectiv;"
Se pare ca n-ai citit atent sau n-ai inteles prevederea legala de la art.49, alin.(3), aceasta se refera tocmai la viteza din localitati.