| Stefandorian18 a întrebat:

Va salut, doresc sa îmi iau alta mașina și sunt puțin confuz.
Oscilez între audi a6 c6 2.0tdi; Mercedes w211 e220 ( după 2007); bmw e60 520d ( după 2007)
Care este cea mai buna varianta, păreri pro/contra pentru fiecare model?

8 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Audi, dacă are motor common rail, nu pompă injector. Dacă are motor pompă injector fiți atent!
Mercedes este axat pe lux, e mai scump și mai greu. BMW, e o mașină sportivă prin definiție și concepție. De asemenea, BMW e posibil så fie mai uzat fizic, mecanic, decât celelalte două modele, deoarece sunt forjate și utilizate în regim sportiv mai mult decât Audi sau Mercedes.
Audi dacă are motorul nou pe common rail, deoarece e mai silențios, economic, iar modelul are tracțiune față, mai ușor de utilizat! Dacă nu are acest motor, mergeți pe varianta Mercedes Benz. Feriți-vă de BMW! Și orice mașină ați alege să aibă carnetul de service complet și la zi!

| Stefandorian18 explică (pentru romeo78):

Mulțumesc pentru părere.
Eu momentan am bmw e90 320i și am întâmpinat destule probleme, din acest motiv sunt confuz
Din ce am auzit, citit pe forum am înțeles ca Mercedes ar avea probleme la acest model cu partea electrică iar de audi se zice ca motoarele 2.0 TDI sunt destul de păcătoase.

| romeo78 a răspuns (pentru Stefandorian18):

Da, nu am mașină, dar am colecții de reviste de mașini, inclusiv unde sunt teste de anduranță, și da într-adevăr generația Mercedes Benz E class produsă între 2002-2009, a suferit de probleme electrice, ca și generația BMW seria 7 produsă din 2001. E vorba de foarte multe sisteme electronice care au fost mari consumatori de electricitate, nedisponibilă la nivelul acelor ani. Nu uitați că în prezent apar sisteme de 48 V pentru a putea susține toată electronica de la bord! Iar, la Audi, probleme cu motorul sunt la cele dotate cu sistemul pompă injector! Noile motoare apărute după 2007, cu sistem common rail, multe probleme au fost rezolvate! Deci, căutați un Audi cu noile motoare! Iar, la Mercedes Benz, modelul după anii 2006, când s-a renunțat la anumite sisteme cu probleme sau au fost înlocuite și îmbunătățite. Dar, repet, trebuie să aibă un carnet de service original, cu toate reviziile la zi, orice model vă veți alege! În perioada 2000-2009, toate modelele de la firmele auto de lux, au avut probleme electrice datorită faptului că era perioada de pionierat în noile funcții instalate la bordul autovehiculelor!

| adsadav2 a răspuns (pentru romeo78):

Dar de masinile japozene ai auzit sa aiba ceva probleme? suzuki sx4

| romeo78 a răspuns (pentru adsadav2):

Modelul Suzuki SX4 a fost realizat în colaborare cu firma Fiat care a produs modelul Sedici. Au fost gemeni și sunt, din ce eu personal, consider, mașini noi, dar cu concepție clasică, solidă, fără electronică multă. Cred, că nici nu aveau sistem de navigație ca bază. Da, dacă nu vreți bătăi de cap, vă recomand acest model, dar pe benzină și să încercați o montare de instalație GPL.
Succes!

| adsadav2 a răspuns (pentru romeo78):

Detin suzuki sx4 16v 1.6 107

| romeo78 a răspuns (pentru adsadav2):

Nu știu din care generație aveți modelul, presupun că prima, dar ați putea noua generație a modelului, există pe second-hand, mai ales că recent a avut un face-lift.
Există și Nissan Qasquai, la fel de bun, din prima generație, acum e la a doua generație și mai sofisticată.

| adsadav2 a răspuns:

E anul 2008