| forlucky a întrebat:

Casca pentru biciclisti este obligatorie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca amenda a fost doar pentru lipsa castii o poti contesta, facand o plangere contraventionala la judecatorie. O poti face doar daca nu a trecut mai mult de 15 zile de la data procesului-verbal de contraventie.
Poti face plangere contraventionala si pentru avertismente, tot in acelasi termen, dar nu cred ca are rost.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatorie, este doar o recomandare sa fie purtata.
Conform Regulamentului de aplicare a Codului rutier, citez:
"(4) Se recomanda ca, în circulaţia pe drumurile publice, biciclistul să poarte cască de protecţie omologată."
Daca nu o porti nu o sa fii sanctionat, politistul iti poate doar recomanda ca este bine sa o porti pentru integritatea ta fizica in caz de accident.

| forlucky explică (pentru Ioandelasal):

Am luat 2 avertismenre si o amenda
Ce sa fac?

| Ioandelasal a răspuns (pentru forlucky):

Daca amenda a fost doar pentru lipsa castii o poti contesta, facand o plangere contraventionala la judecatorie. O poti face doar daca nu a trecut mai mult de 15 zile de la data procesului-verbal de contraventie.
Poti face plangere contraventionala si pentru avertismente, tot in acelasi termen, dar nu cred ca are rost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa fie

| Patrykjon a răspuns:

Ar trebui sa fie dar multi dintre noi nu o purtam pentru ca ni se pare inutila happy