| Awwr_Adam_1999 a întrebat:

Vin și eu cu o problema- mi-a fost suspendat permisul de conducere pe 90 de zile și am primit si o amendă de 800 de lei cu termen de 15 zile să plătesc jumătate.Insa nu am avut posibilitatea să o plătesc după care am primit acasă o foaie de la fisc precum ca amenda s-a majorat la 1600 de Lei.
Întrebarea mea este îmi pot recupera permisul fara sa plătesc amenda? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti recupera permisul decat DUPA 90 de zile si numai dupa ce ai platit amenda, trebuind sa prezinti chitanta de plata integrala, la ridicarea permisului.

12 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Nu, pentru recuperarea permisului ai nevoie (printre altele) de o chitanța care dovedește plata amenzii.

| Awwr_Adam_1999 explică (pentru johnnny123):

Pai si daca nu am chitanță precum ca am plătit. Nu mi-l dă?

| johnnny123 a răspuns (pentru Awwr_Adam_1999):

Păi dacă plata amenzii este o condiție, iar tu nu îndeplinești această condiție, cum să ți-l dea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si din 1600 ron se majoreaza la 2000 si de la 2000 la 3000 si tot asa.
Si te trezesti ca ai de platit din 800 ron, 5000.
Mai bine te imprumutai si plateai cat aveai de platit.
Acum platesti dublu.
Daca ai gresit asta e.
Daca nu iti place sa urmaresti regulile, si crezi ca regulile sunt facute de prosti pentru prosti, atunci platesti consecintele happy

| Awwr_Adam_1999 explică (pentru johnnny123):

Am înțeles!
Deci trebuie să plătesc toată suma de 1600 de lei apoi pot să merg si să-mi ridic permisul fara griji nu?

| Andreeush a răspuns:

Logic că până nu trec cele 90 de zile +amenda plătită nu îți vei putea recupera permisul.

| Denila123 a răspuns:

Te rog sunemi si mie ceai greșit de ai loat amenda asta

| Denila123 a răspuns:

Te rog sune-mi si mie ceai greșit de ai luat amenda asta?

| Awwr_Adam_1999 explică (pentru Denila123):

Pai m-a oprit rar-ul.eram un un passat din 2002
Farurile nu erau cele originale.rugina aripă stânga, capete de bară.si fara asigurare.propietarul mașini nu mi-a spus că nu este in regulă si nu am știut.ca dacă știam nu mă urcam la volan.si ideea e ca sunt si începător am obținut permisul de conducere pe data de 04.12. 2018

| Denila123 a răspuns (pentru Awwr_Adam_1999):

Off doamne preas de tot, pe alti Nui vede cu viteza depășită si se gasî sa te stoarcă de bani,, daca eu am joc la capăt de bara îmi face ceva am auzit ca da, nu? mersi

| Awwr_Adam_1999 explică (pentru Denila123):

Pai daca te oprește rar-ul s-ar putea să-ți facă nu stiu sigur pentru direcție se suspendă permisul.dar ai grija si reparo cât mai mai repede si drumuri bune

| Denila123 a răspuns (pentru Awwr_Adam_1999):

Mersi mult! Doamne ajuta la toată lumea