| SasukeCS2 a întrebat:

Voi in cat timp ati luat permisul categoria B? Daca ma apuc de invatat si apoi fac scoala cam in cat timp credeti ca iau permisul?
P.S. Sunt motivat si memorez repede.

5 răspunsuri:
| TheUnikBiby a răspuns:

Cam o luna-doua. Depinde de scoala unde faci si depinde de tine (cat de repede inveti, in cat timp termini sedintele de condus). Multa lume spune ca legislatia se invata greu, dar eu cred ca depinde de fiecare. Eu am citit-o integral de doua ori si o stiam la perfectie. Apoi am inceput sa fac chestionare. Mi-am luat o aplicatie pe telefon si ajunsesem sa fac consecutiv 24-25-26 de puncte. Sala am luat-o cu 25. Iar pe partea de practica, din nou, totul depinde de tine. Nu de instructor, nu de timp, nu de masina. Depinde de modul in care evoluezi, de cum ajungi sa simti masina pana ajungi sa fi sigur pe tine si iti dai seama ca poti sa il iei. Bafta!

| MenInShadow a răspuns:

Nu treci scoala respectiva cand vrei tu, aia o treci cand termini lucrurile necesare, ai ore pe care esti obligat sa le faci, de condus, trebuie sa dai 2 examene, deci nu pot spune ca eu am luat-o in 30 de zile si altcineva in 20 de zile.

Singura diferentiere este faptul ca unii iau permisul din prima, pentru ca trec examenele (oras si sala) si altii nu iau din prima, asa ca dau de mai multe ori.

Daca n-ai inteles, cauta pe net sa vezi cam cum este scoala de soferi, ca sa intelegi mai bine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La inceputul lui februarie m-am inscris la scoala, la sfarsitul lui martie am luat sala, pe 15 aprilie traseul, pe 22 aprilie aveam permisul acasa... Asta acum 4 ani.
Pe timpul scolii, am urcat de la 16 puncte pe www.drpciv.ro pana la 22-24-26 pe banda, iar la examen am luat facut 24.
De condus conduceam de mult, iesisem si prin trafic, dar a fost grea conducerea de la scoala, ca am avut un instructor 'drac', care mi-a scos din cap ideile tampite, si m-a invatat sa conduc cum trebuie. Zic ca era drac, ca toata scoala am facut-o conducand ilegal, adica peste limitari de viteza, am si baut cu el, ma invata cum sa vad ocaziile din trafic s.a.m.d.
La inceput ma provoca sa merg cu viteza, ca sa-mi demonstreze ca habar n-am ce fac. "baga la cap acum, ca dupa ce iti dau drumul si iei permis, zbori pe aici cu 100... macar sa stii cum".

| OldSoul a răspuns:

In general undeva la 3 luni.
Dar daca pici traseul, sau sala, probabil va trece peste 4 luni.

| Grendel a răspuns:

In 30 de zile cu scoala cu tot.