| crystyna1992 a întrebat:

Azi am ceva de invatat pentru scoala dar nu pot sa retin nimic din ce citesc.Cum pot sa memorez mai repede?

9 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Fise de lectura. Citesti si completezi fisa doar dupa o ora de somn, si vezi sa ai si stomacul plin.

| oz a răspuns:

Depinde e greu pana gasesti tehnica...in general trebuie sa te concentrezi...sa te gandesti numai la ce citesti.

| Gabry a răspuns:

Citeste cateva randuri(cateva mai multe), dar citestele cu mare atentie, apoi povestesti ce ai inteles din ce ai citit acolo. Dupa ce ai inteles bucata aia, incepi alta bucata si o citesti de cateva ori cu atentie apoi spui ce ai inteles, pana termini tot!winking

(eu asa fac)

| Emeraude a răspuns:

Iei Ginkoprim. laughing

Nu stiu, culca-te putin, o juma' de ora, sau poate mai mult daca ai timp. Somnul pe timpul zilei e benefic. Poate esti prea obosita si din cauza asta nu poti invata.Citeste cu atentie de mai multe ori, concentreaza-te asupra textului, nu lasa gandurile sa fuga in zece parti, apoi inchide cartea si incearca sa-ti amintesti ce ai citit, cu voce tare. Pa-pa, succes, sper sa reusesti pana diseara! big grin

| rozalia25 a răspuns:

Incearca sa dormi suficient altfel nimic nu te ajuta. Incearca niste lecitina, sau glucoza (din aceea dulce de la magazin). Dulciurile si o revista care iti place te pot ajuta sa prinzi iarasi chef, sa te relaxezi si sa poti retine mai usor, la fel si o plimbare in parc. Inca o chestie: Incearca sa-ti imaginezi ceea ce citesti!

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Retii doar 10% din ce citesti si 50%din ce scrii

| DeniSa_9048 a răspuns:

Ia un memoplus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fii atent la ce citesti si sa te chiar intereseze. Citeste un paragraf si scrie ideea principala, pana cand termini lectia; apoi recapitulezi ideile si vezi la care dintre ele nu mai tii minte amanuntele. Mergi inapoi la text si recitesti. Asa vei retine pentru mult timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cateva sugetii de la mine:nu te chinui sa inveti daca esti obosita. e inutil, nu retii nimic si te mai si enervezi.
ai grija sa fie liniste in casa, fara tv, fara muzici, fara prieteni, fara zgomot de vase din bucatarie.
concentreaza-te pe ce citesti.
citeste de mai multe ori un pasaj, subliniaza ce te intereseaza, fa-ti o idee principala, apoi pune-ti intrebari sa vezi daca ai inteles.
nu invata mult fara pauze.stai cam o ora, apoi mai iesi pe afara 10 minute, sa respiri aer curat. apoi te intorci la treaba.
succes happy