| Norbert97 a întrebat:

Saptamana viitoare am sa ma inscriu la scoala auto. Ma voi apuca sa invat pentru categoria B. As vrea niste raspunsuri doar de la ce-i care stiu si au dat sala si au si invatat. Voi cum ati invatat timp de o luna? Eu memorez mai greu informatiile sa zic asa nu invat foarte bine nici la scoala imi intra mai greu in cap lectiile etc. Puteti sa-mi dat niste sfaturi ce-i care aveti permisul B cum ati invatat? Eu m-am apucat sa citesc legislatia 2015 de pe www.scoalarutiera.ro este cel mai bun site are si explicatii video pentru intrebari si raspunsuri este mult mai usor dar totusi as avea nevoie de ideeile voastre imi este frica... Sper sa trec si de asta! Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| AndyKama a răspuns:

Salut!
Primul pas ar fi sa citesti legislatia, si sa iti notezi toate informatiile mai putin logice pe un caiet. Daca este posibil incearca sa citesti de doua ori legislatia.
Pasul doi-Incearca sa faci cat mai multe teste, la fel, daca poti sa treci de 2-3 ori prin toate testele e perfect.
Pasul 3-Mereu cand citesti o intrebare, incearca sa iti imaginezi situatia reala in traffic.Nu citi cuvintele, citeste situatia in sine(intelegi tu ce zic...)
Incearca sa gasesti un instructor care are un procentaj mare de elevi care au obtinut permisul auto.
Pasul patru-Fara frica, Capul Sus!

Spor la invatat!

| Norbert97 explică (pentru AndyKama):

Am inteles! Astazi am citit doar jumatate din legislatie ca sunt obosit si asa mai departe. Maine dimineata ma apuc si citesc in continuare cealalta jumatate. Apoi invat semnele de circulatie si ma gandeam sa il recitesc din nou legislatia si doar apoi sa ma apuc de chestionare sincer am reusit de vreo 4 ori sa fac 22 puncte fara sa citesc legislatia happy Apropo semnele de circulatie cum sa le invat? Eu de exemplu ma uitam la poza si il citeam apoi le luam de la capat si am incercat sa zic din cap sa vad daca am memorat ceva unele merg altele mai greu dar merge si asa tu ce parere ai?

| AndyKama a răspuns (pentru Norbert97):

In regula.NU incerca sa inveti legislatia intr-o zi sau doua.Invata treptat si prinde logica(sunt multe intrebari cu un grad ridicat de asemanare).Iti poti rezerva cam 2 saptamani sa citesti si sa intelegi legislatia. Apoi, strategia ta, este o forma de tocire, pe care chiar nu ti-o recomand.INVATA DOAR LOGIC, INDICAT CU PIXUL SI FOAIA IN FATA, SI INCEARCA MEREU SA FACI CONEXIUNI, SAU FOLOSESTI CAND POTI EXCLUDEREA

| Norbert97 explică (pentru AndyKama):

Multumesc sa iti dea Dumnezeu sanatate numa bine iti doresc!