| paulp a întrebat:

Vreau de la posesorii de masini de culoare alba sa stiu avantajele / dezavantajele. Multumesc.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Avantaj doar 1 vara nu se incinge habitaclul pentru ca culoarea nu acumuleaza caldura solara. Restul dezavantaje se murdareste usor si se vede naspa.

| baru a răspuns:

Se disting mai bine in trafic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se vad repede zgârieturile si rugina. Nu se incinge si nu se vede praful si mizeria asa repede ca pe negru. La revopsire se nimereste repede nuanta

| NLS a răspuns:

Singurul avantaj pe care il gasesc eu, e ca nu atrag caldura la fel de mult precum culorile inchise.

Dezavantaj: se observa repede orice urma de mizerie, praf, noroi...

| jj7700 a răspuns:

Avantaje:
- in general cea mai ieftina culoare
- nu se incinge masina asa tare ca una inchisa la culoare vara in soare
- mai ieftin de reparat zgarieturi/se gaseste usor vopsea
- valoare buna la revanzare, fiind o culoare agreata de majoritatea; daca iti iei masina mov strident, bafta la vanzare cu ea, de exemplu
Dezavantaje:
- se vede mizeria foarte usor pe ea
- se cojeste mai usor decat o vopsea metalizata mai scumpa la lovituri de pietricele, zgarieturi usoare etc. (dar e si mai ieftin de reparat)
Pe langa astea, e chestie de gusturi personale, care nu se discuta

| mirceakitsune a răspuns:

Um, singurul avantaj este că nu atrage culoarea, dezantajele sunt că se vede ușor orice urmă de uzură sau zgârietură.