| wazzy a întrebat:

Vreau raspunsuri cat mai repede
vrea sa imi fac un cart si am nevoie de cateva sugestii vreau sa fie cu 3 roti 2 spate si una fata sicu o transmisie ceva de gen bicicleta dar cu volan si mult mai rezistenta vreau pareri despre cum ar trebui sa arate ce motor sa ii pun(m-am gandit la unul de drujba )si cateva linkuri folositoare si app am roata de pe fata de la un scuter mai mik are si suspensie iar rotile de pe spate as vrea sa imi ziceti voi de unde sau de care ar trebui sa fie
astept raspunsuri cat mai repede

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu ti-l omologheaza nimeni pentru drumuri publice chiar daca ii pui tot ce are nevoie pe el, daca il faci cu 3 roti, iar referitor la link-uri nu ai nevoie de nimic, decat cunostinte de mecanica. Motor, cutie, transmisie si gata kartul!

| onasis1961 a răspuns:

Cauta prin targuri motor cu cutie de viteze cu tot de motoreta Mobra si va merge la fix! Are si putere si viteza! Va merge perfect la ce vrei tu, se adapteaza usor si fara mari modificari!

| rossi46 a răspuns:

Pai daca vrei sa-l faci in 3 roti cu una in fata, volanul e cam inutil pentru ca directia se va face printr-o furca, direct pe roata si in cazul asta iti e mult mai de folos un ghidon. Pe de alta parte, daca folosesti roata de scuter pe fata atunci ai nevoie de ceva similar ca marime si pe spate. Daca pui niste roti asa mari, nu stiu in ce masura va putea motorul de drujba sa le puna rapid in miscare insa asta depinde si de motor. Ai nevoie de un cadru la care sa-i atasezi sisteme de prindere pentru roti si motor iar transmisia o faci pe lant, cu un pinion montat pe axul ce uneste rotile spate. Totusi cart in 3 roti, rotile de masura mare, cu volan si o roata pe fata nu-mi suna a prea mare reusita. Mai bine te orientezi sa-i prinzi pe spate o roata cu pinion si sa pui pe fata doua roti dar atunci sistemul de directie va fi ceva mai complicat. Probabil ca asta e motivul pentru care ai ales doar o roata fata. Multa bafta.