| QRazvy a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o masina. Dispun de 5000 de euro. Sunt foarte nehotarat in a lua o masina second hand in care sa bag dupa bani luna de luna, sau sa iau o masina noua, restul de bani platindu-i in leasing sau printr-un credit bancar. Voi ce parere aveti? Macar stiu ca e masina noua. Cu toti samsarii de acum ma ia cu frica.

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Si in masina noua nu bagi bani luna de luna?
Casco, rate, dobanda, tva.
Are nevoie si aia de revizii, de anvelope de vara, de consumabile etc.
Si la un impact frontal cu un Mercedes din 2005 cred ca nu o sa iesi in avantaj cu o cutie de conserve noua de 7000 de Euro.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ori iei un second ieftin (ex un golf 4 - două mii și ceva de eu.) ori ceva nou (daciile sunt chiar bune)

| OldSoul a răspuns:

Nu sunt eu expert in analiza financiara, dar parca, decat sa iei rate la banca, sa mai platesti dobanda, plus cat se mai devalorizeaza masina, tind sa cred ca pe termen lung ai avea mai mult de pierdut, eu cred mai bine ti-ai lua una sh, cu atat ca esti si incepator, poate o mai zgarii, lovesti.
Acum desigur, asta-i doar parerea mea.

| Superior a răspuns:

Daca esti incepator, o masina noua nu se justifica, aceasta urmand sa fie deteriorata intr-un timp mai scurt datorita lipsei de experienta in ceea ce priveste sofatul. Daca ai experienta, stii sa conduci in asa fel incat sa nu deteriorezi alte componente, poti merge pe o masina noua care pana la 150.000-200.000km nu ar trebui sa ai probleme cu ea,in afara de consumabile (nu uita si de ingrijire,piese de calitate,etc).
Cand vine vorba de masini second-hand,trebuie sa ai pe cineva cu experienta langa tine si de incredere. De preferat evita masinile din grupul VAG,pentru ca multe sunt aduse se samsari.
Cauta o masina ceva mai unica,ceva ce nu vezi peste tot,pentru ca samsarii aduc din afara masini care se cauta in Romania, spre exemplu VW Passat. Uite, ai putea sa te interesezi despre o Honda Civic cu motor pe benzina, masina in sine fiind foarte reusita la capitol design, fiabilitate (mai ales), putere si spatiu (desi pare ca are 2 portiere, de fapt are 4).
https://www.autovit.ro/......nda/civic/

Nu stiu ce sa recomand ca masina noua daca e, din moment ce abia au aparut nu poti stii cat de fiabile sunt. Am auzit ca Kia Ceed e buna insa.

Cel mai important lucru este : Stabileste ca le vei folosi masina, si daca iti vei permite reparatiile si consumabile.
Masina nu e ceva ce cuperi in fiecare luna, asa ca trebuie sa ai grija de cumperi.

| Iote a răspuns:

Decat sa tot bagi bani in una veche ca sa o carpesti (repari), mai bine dai acei bani pe rate si ai una noua. Noua si sigura.

| Neagandalf a răspuns:

Depinde ce asteptari ai de la o masina! Depinde la ce folosesti masina!
Daca vrei o masina ca sa te misti, sa iti faci treaba urbana, acasa servici etc. Daca esti unul din cei care caracterizeaza masina ca pe un fier, iti recomand second hand. Un polo cu motor mic nu foarte pretentios usor de intretinut ieftin la piese, etc.
Daca esti unul care vrea o masina, sa fie in randul lumii poate ai ganduri sa faci si ceva bani cu ea, daca te crezi un sofer bun, care merita o masina noua care stie ce inseamna un rodaj bine facut, care se bazeaza ca va mentine masina intretinuta, atunci cumpara-ti masina noua!
Eu iti dau exemplul meu. La 20 de ani mi-am luat un opel vectra 1.8 la 1500 de euro benzina 160 km. Era exact ce imi doream forta, frumusete, ieftina la piese, ieftina ca pret bine intretinuta, etc. Consumul cam maricel. Am tinut-o 3 ani impecabila. Intre timp am ajuns sofer privat, inchiriam masina cu 1200 de euro pe luna dar scot peste 4000. Ajunsesem sa inchiriez masina lunara cu aproape pretul care am cumparat opelul meu. Dar opelul meu nu se incarda in standardele care imi trebuia masina. Asa ca atunci cand am avut oportunitatea, mi-am cumparat un Passat confortline la 41.000 euro 2.0 tdi 150 ch. Opelul ajungand cadou pentru un var.
Ce vreau sa iti explic, este ca trebuie sa stii exact daca merita sa iti iei masina noua, sau sa iti iei masina second bine intretinuta.
Poti gasin si masina second bine intretinuta te asigur.
Eu mi-am permis sa imi iau o masina la 41 de mi, pentru a scos banii foarte usor. Dar daca nu aveam oportunitatea sa cunosc cum as putea face bani cu o berlina, nu ma gandeam nici-o data sa imi cumpar o masina la atatia bani.
Mentionez ca sunt in franta, sigur o sa iti pui intrebarea asta.
Bafta si Drumuri bune!

| ASDW4LIFE a răspuns:

O masina noua pentru ca o masina second hand nu-ti da o garantie ca o primesti intr-o stare foarte buna. Daca cumperi una noua o sa fie buna si daca se intampla ceva ai garantie pe o perioada de vreo 5 ani care acopera orice cost.