| PrESeUS a întrebat:

vreau sa imi cumpar si eu o masina second hand si vreau sa stiu toate actele de care am nevoie sa le fac taxe si restul si care este treaba cu inmatricularea. daca este neinmatriculata ce sanctiuni exista si restul. si ce m-ati recomanda la 4000 de euro

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce iti zic eu implica cumpararea unei masini din Romania.

pas1: contract de v-c
pas2: primesti de la vanzator urmatoarele acte:
-fiscalul lui (prin care el radiaza masina de la finante)
-talonul masinii
-civ ul masinii
-asigurarea
-si dovada ca e platita taxa de timbru (daca e cazul)

pas3. o iei la finante pe numele tau
pas4. identificarea la rar (vreo 150 lei)
pas5. rca pe numele tau (depinde de varsta, daca ai sub 30 ani te poate ajunge si a 800-1000 ron pe 6 luni)
pas6. plata taxei de timbru daca e cazul (asa depinde de masina, poluare, vechime, motor)
pas7. plata restul taxelor (inmatriculare + certificat = 100-150 lei)
pas8. mers la politie cu tot dosarul unde o inmatriculezi pe numele tau (aici mai dai vreo 40 lei pe numere daca e cazul sa le schimbi).

masina nu va fi niciun moment neinmatriculata in acest proces, pentru ca ea nu se radiaza efectiv ci se transcrie.

Daca nu o inmatriculezi in 30 zile, e posibil sa platesti o amenda

| PrESeUS explică (pentru suntserios):

Multumesc mult. si ce masina mi-ai recomanda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru PrESeUS):

Salut. Daca ar fi dupa mine eu as opta intre o Astra H sau un Golf V. Bafta orice ti-ai alege. happy

| suntserios a răspuns (pentru PrESeUS):

Golfuri, astra, focus, polo, fiesta. In 4000 cam astea zic eu ca le gasesti decente