| Ciucan_Ramona_1981 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un Matiz pentru ca de altceva nu am bani deocamdata happy. E destul de ok pentru o masina de oras (nu o sa plec cu ea din Pitesti) asa ca as vrea sa va intreb care sunt avantajele si dezavantajele masinutei si daca e rentabil sa o cumpar. Avand in vedere ca nu ma deranjeaza aspectul as vrea sa imi dati alte dezavantaje.

Multumesc anticipat, iar daca aveti de vinzare careva

5 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Uite aici:
http://www.bestauto.ro/auto/daewoo/matiz/arges/pitesti/
Daca iti place si stii la la ce o vei folosi (nu esti vitezomana, nu cari greutati mari cu ea), nu are dezavantaje. Totusi iarna pe zapada datorita rotilor inguste vei merge mai greu.

| thegeaba a răspuns:

Legat de design, parerea mea este ca e chiar interesant (sunt masini mult mai urate, printre care si Loganul sau Opelul Astra/Corsa)
Singura problema ar fi consumul. Iarna consuma 9%, primavara si toamna 8%. Daca ai aer conditionat atunci vara consuma tot 9% daca nu atunci scapi cu 7-8%.
Si da, nu este o masina de sosea. Te chinui cu ea in depasiri fiindca are motorul foarte slab.

| RB26DETT a răspuns (pentru thegeaba):

Ce maa? ce motor are matizul? eu cu volvo v40 din 97 2.0i am consum mediu de 8.5 vara, cum sa consume atat de mult un matiz? cat despre intrebare, am vazut ca s-a spus de ford ca mai sus, mie mi se pare intr-un fel mai buna deoarece ford>daewoo ford este o marca mai buna, acum nu stiu exact, ford Ca este in 2 usi dar matizul in 4 depinde ce vrei. fordul mi se pare mai stabil, altceva o masina mica ar mai fi vw polo care hmm daca vei gasi ceva sa se incadreze in bugetul tau ar fi super! inca ceva, eu cu o dacia solenza motor 1.4 scoteam cateodata 5.5 mediu! nu cred ca vei scoate mai mult de la un 1.2!

| Mihaela99Miha a răspuns:

Avantaje : e mica si poti sa te strecori destul de usor prin trafic si o sa iti fie mai usor la parcari. ATAT!

Dezavantaje ai doar daca vrei sa traiesti.

Fordul este o optiune putin mai buna.

Despre ce buget este vorba?

| Ciucan_Ramona_1981 explică:

Nu stiu ce sa iau Matiz sau Ford ca