| mgtow a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar o masina dar nu stiu (benzina sau motorina) locul meu de munca e aproape de casa la vreo 10 minute in masina, 20 de min pe jos si daca imi cumpar una de benzina 1.2 sau 1.6 consuma mult? Dieselu e mai longeviv dar merge mai incet ce recomandati?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Dieselul este convenabil pentru cei care parcurg distante mai lungi (in general se spune ca devine rentabil la peste 30. 000 km pe an). Pentru distante scurte, vei obtine cheltuieli mai mici cu un benzinar de capacitate mica. Si sfatul meu este sa socotesti consumul pe cal putere, nu pe centimetru cub. Un benzinar de 1. 6 consuma mai mult decat un diesel de 2. 0, dar scoate o putere mai mare si in plus impozitul si RCA-ul sunt mai ieftine. Daca vrei insa consum mic, 1. 6 este un motor prea mare, alege un 1. 2 - 1. 4. Pentru o economie semnificativa, poti monta o instalatie GPL.

| ALEx_7862 a răspuns:

Anonim dar aici te inseli motor de 1, 6 niciodata nu a consumat mai mult decat unu 2, 0 nu stiu ce masini ai avut tu dar vb din cunostinta de cauza motorul ideal care ti-l recomand ar fi 1. 6 consum si toate excelente uitate de ex la un golf4 1. 6 16 valve 110cp si vei vedea masina excelenta parerea mea.

Răspuns utilizator avertizat
| KellyGreen a răspuns:

Draga mea mai intai vezi ce bani ai. O masina pe benzina e mai ieftina decat una pe motorina dar nu cred ca o sa te duci doar la munca cu masina o sa mai pleci sa te plimbi.Eu am masina pe motorina si pot sa spun ca este mult mai buna decat vechea mea masina care era pe benzina.De asemenea motorina e mai ieftina decat benzina.Acum ai grija si i-a in calcul toate posibilitatile gandeste-te ce e mai avantajos la una si devantajos la alta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Benzina 1. 2 sau 1. 6 consuma mai mult decit motorina 2. 0!
Dieselul nu este cu nimic mai lent, asta este valabil poate la tractoare...
Diselul condus numai in oras pe distante scurte va trebui scos macar 1 data pe luna afara pe sosea si mers cu el supraturat ceva km.
In oras la diesel trebuie respectata cu sfintenie turatia ( sa nu se mearga subturat ) si scos afara. Atit. In rest, consum mic, putere mare. ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ALEx / Am avut o multime de masini...
Iti spun de ce am acum :
1. 6 benzina Ford, consuma mai mult decit 2. 0 motorina Ford. Este valabil si in oras si afara... ( adolf )

| IrInA_3016 a răspuns:

Depinde cati bani ai. sora mea si'a cumparat un golf3 diesel saptamana trecut si e foarte bun.consuma mult mai putin decat cea pe benzina. si e si mai ieftina motorina. o sa fii mult mai multumita daca e diesel. o sa vezi. succes:*

| yuhu a răspuns:

Calic mai esti ma laughing)))

| Tavi86 a răspuns:

Sfatu meu e sa cauti ceva pe motorina daca se poate un motor de 1. 9 ar fi perfect
1.Consum redus
2.Motor relativ puternic
3. impozitul e mic