| Beib a întrebat:

Vreau un fragment din lege prin care spune de la cati ani se poate sta in fata(in masina)happy...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de art. 97, alin. 2 din Regulamentul de aplicare a codului rutier, regulament aprobat prin HG nr. 1391/2006, citez:
(2)Conducatorilor de autovehicule le este interzis sa transporte copii cu varsta de pana la 12 ani pe scaunul din fata, chiar daca sunt tinuti in brate de persoane majore, in timpul deplasarii pe drumurilor publice. Poti citi si tu aici: http://www.legislatia-rutiera.ro/......e-urgenta/ Numai bine!

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pe mine m-au tinut (cu forta) in spate, pana la 12 ani. Dar mi-am scos parleala cand, pe la 14 ani, deja conduceam pe drumuri laturalnice, desfundate, vai mama lor. Si eu, la randul meu, l-am tinut pe fi-meu in spate pana pe la 12-13 ani.
Nu stiu daca legea prevede exact varsta (probabil ca da), dar e o chestie de pura siguranta. Un copil prea mic, in fata, e imprevizibil si nici centura de siguranta nu-l ajuta in caz de Doamne fereste. Iar airbag-ul il poate rani grav.

| dink08 a răspuns:

>14

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

12 ani daca nu...sugi!

| Jadis a răspuns:

Nu am gasit nici un fragment. Dar legea spune clar ca numai dupa 14 ani ai voie sa stai in fata