| Lola05 a întrebat:

Ziua bună! Care este diferența între cauciucurile reșapate și cele reconstruite?

5 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus! Nu este nici o diferenţă - sunt termene diferite care definesc acelaşi tip de cauciuc.
O zi cu zâmbet să ai!

| mihai69 a răspuns:

Cele reșapate au lipită o nouă bandă de uzură cu profil aderent, pe când cele „reconstruite" (regrooved) au profilul original readâncit pe niște mașini speciale. Operațiunea NU se face decât pe anvelope special marcate, care permit (o singură dată) „întinerirea" asta.

| Lola05 explică (pentru mihai69):

Deci cele reconstruite ar fi mai de calitate? Am înțeles că la cele reșapate banda de uzură uneori se mai desprinde și nu sunt tocmai extraordinare...

| mihai69 a răspuns (pentru Lola05):

Așa e, cele reșapate pot produce surprize. Acum, depinde unde e fabrica de le-a făcut; dacă e din Germania, sunt mai bune decât unele adâncite, sau cam la fel. Dacă vin din Spania, Turcia etc. mai bine iei unele noname, dar noi!

| OldSoul a răspuns:

Aceeasi "Marie" cu alta palarie, adic acelasi produs cu nume difert, sunt sinonime...