| Laurentiujr a întrebat:

Bună ziua.

Care este diferența între 25 hz și 33 hz la frecvențele joase la un subwoofer?

Și între 140 și 150 hz, care este diferența?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acele difuzoare redau liniar "sunetele" cu frecventele intre 25/33Hz si 140/150Hz (adica "sub-basii" si "basii".
Aceste valori sunt MASURATE, nu auzite cu urechea!

Urechea umana percepe mai slab sunetele din gama de frecvente de sub 300Hz si deasupra de 1KHz.
Problema este ca, pentru a "auzi" basii la un nivel compatibil cu sunetele medii, este nevoie de putere si volum mult mai mare pentru sunetele joase (chiar de peste 10 sau chiar 100 ori!), ceea ce necesita amplificator si difuzor separat, dedicat pentru basi.

Din cauza ca nu se aud mai tare dar puterea este mult mai mare, basii puternici pot afecta sistemul nervos, chiar si a persoanelor aflate la distante mari (sute de metrii sau chiar kilometrii) de la boxele de basi!
Acest fenomen a creat multe neplaceri si chiar scandaluri la concerte de aer liber (la Untold reclamatii au fost din toate cartierele centrale si inalte a orasului).

Deci, mare atentie la reglajele de "basi"!

| mihai69 a răspuns:

8 Hz, respectiv 10 Hz.
Nu e chestie doar de frecvență, ci și de panta curbei de răspuns în acea zonă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu cat e mai joasa frecventa, cu atat e mai profund bass-ul.
Dar 25hz nu e deloc o valoare realista, desi e scrisa pe foarte multe subwoofere.
Frecventa la care e acordata incinta trebuie sa fie in zona in care da randament difuzorul. Apoi din reglaje, trebuie taiate frecventele tot in functie de raspunsul difuzorului, pentru a evita miscari inutile a membranei (distorsiuni).
Teoretic, cu cat frecventa de raspuns a subwooferului este mai mica, cu atat mai bine se va auzi subwooferul (bass-ul).
Practic, pe toate ragaliile scrie 25hz, dar in realitate lucreaza abia de pe la 40hz.
Diferenta intre 140 si 150hz este ca 150hz e un ton mai sus.
Ai aici un tabel orientativ cu frecventa sunetelor: https://www.daviddarling.info/images_music/audio_spectrum.jpg
In materie de muzica/sonorizari, acest spectru se imparte pe 3 cai:
-bass (woofer/subwoofer)
-medii (difuzor clasic/satelit)
-inalte (tweeter).

| Frank51 a răspuns:

Capacitatea de a reda cu succes sunet la frecvența respectivă, aia e diferența.
Urechea umană din păcate nu percepe nimic sub 30Hz, energia este în schimb absorbită de corp sub formă de vibrație.

| RaduRobertRO a răspuns:

Urechea umană este sensibilă la vibrații ale aerului cu frecvențe între 20 Hz și 20 kHz, deci 25 - 33 Hz e la limita de jos, multi nici nu le aud. Acum nu pricep e vrei sa afli cand zici care e diferenta, si de ce 25 si 140, esti la limita de jos, asta e tot. Alte diferente nu vad.

Răspuns utilizator avertizat
| Denly a răspuns:

Nu ar fi diferenta mare, totusi la 25 hz ar trebui sa se auda mai puternic decat 33hz si aici nu ma refer puternic pe inalte ci pe presiune asupra aerului, vibratii care se simt mai puternic in jur.
Intre 140 si 150 este diferenta ca cele cu 150 tind sa aiba un bas mai audibil un pic decat 140.