| BruneTTe a întrebat:

A folosit careva Alopexy? Dupa cat timp a oprit caderea parului? Multumesc!

13 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Dacă te tunzi f scurt nu ai așa probleme cu căderea parului.

| BruneTTe explică (pentru MMihai):

Mda, intrebarea era alta. happy

| MMihai a răspuns (pentru BruneTTe):

Citește cea ce ți-am scris, dar totul.

| BruneTTe explică (pentru MMihai):

Nu mi-am decolorat parul niciodata, mi-am vopsit parul numai la salon si numai de 4 ori. De aproximativ un an nu am mai pus vopsea in par si nici nu mai am de gand. Culmea, cand ma vopseam, nu aveam nici cea mai mica problema cu caderea parului. Acum, de la un timp, a inceput sa imi cada parul destul de rau [banuiesc eu ca e din cauza unei creme de la dermatolog, lucru confirmat si de Brigaela- medic de pe TPU]. In prezent urmez un tratament de la dermatolog si sper sa dea rezultate.

| MMihai a răspuns:

La sfârșitul lui 2010 eram netuns că am vrut să îmi las parul mare.
De fiecare dată când mă pieptănam, rămâneam cu mult păr pe pieptene. A fost și mai bolnavă mama și ulterior a și murit. Eu reținusem că la moartea unei rude de grad 1 nu ai voie să te razi și să te tunzi circa -sau cel puțin - 45 de zile. După vreo 50 de zile, de la moartea mamei, m-am tuns f scurt.
După ce m-am tuns foarte scurt, practic nu am mai avut probleme cu căderea părului.
După asta am neglijat ulterior să mă tund, și iar am vrut să îmi las părul mare, și când mă pieptănam și iar aveam părul mare iar am început să pierd multe fire de păr, la pieptănare.
După asta iar m-am tuns scurt și iar nu am mai avut probleme cu rărirea și căderea părului.

Nu am utilizat nimic, ca să evit rărirea și căderea părului, dar de fiecare dată, când m-am lăsat cu părul mare, mi se rărea și cădea mai mult, decât la o pieptănare obișnuită.
Nu știu dacă ești fată sau băiat, că văd o poză cu un urs de pluș, dar sfatul meu este să te tunzi cât mai scurt, în baza experienței mele.
Sunt mai multe soluții pentru combaterea răririi și căderii părului
http://www.dslaboratories.ro/spectral-dnc.html
http://www.faunusplant.ro/......-zile.html
http://www.provillus.ro/? gclid=CKzv7IHusq8CFcVF3wodnA0_lw
http://www.kudika.ro/......rului.html
http://www.i-medic.ro/boli/alopecia-sau-caderea-paruluicalvitia
http://www.divahair.ro/......ii_parului
Unii spun că uleiul de ricin combate căderea părului
http://www.naturaplant.ro/forum/caderea-parului-ulei-de-masline-t739.html
http://www.sfatulmedicului.ro/......ricin_9160
- caderea parului - masajul cu ulei de ricin contribuie la cresterea parului, care va fi mai sanatos, mai moale, stralucitor si mai des.
Prin aplicarea de ulei de ricin asupra scalpului si podoabei capilare, parul va creste mai sanatos si va fi mai rezistent. Terapia cu ulei de ricin este un tratament natural pentru calvitia rezultata in urma mostenirii genetice, dietei, stresului, factorilor de mediu si a stilului de viata.
Care sunt avantajele uleiului de ricin pentru cresterea parului?

Uleiul de ricin folosit in mod regulat pe radacinile parului si scalp este util pentru:
- cresterea parului;
- ingrosarea firului de par care incepe sa se subtieze;
- prevenirea deteriorarii parului;
- tratarea parului uscat;
- stralucirea si hidratarea parului si scalpului;
- prevenirea scalpului uscat;
- imbunatatirea starii generale de sanatate;
- prevenirea despicarii varfurilor si cresterea parului.

Cum se va folosi uleiul de ricin pentru prevenirea caderii parului?

Iata care este tehnica pentru aplicarea uleiului de ricin pe podoaba capilara, pas cu pas:
1. Cu varful degetelor se va aplica ulei de ricin la radacina firelor de par si pe scalp.
2. Se va distribui uleiul uniform prin masaj usor al scalpului.
3. Nu se va folosi ulei in exces pentru ca acesta va fi mai greu de indepartat si spalat de pe scalp.
4. Dupa aplicarea uleiului, parul se acopera cu o boneta din material plastic si se va inveli intr-un prosop.
5. Uleiul se va lasa sa actioneze aproximativ 15-20 de minute asupra parului sau chiar intreaga noapte.
6. Se va spala parul cu un sampon pana cand se elimina complet uleiul de ricin.
7. Se va repeta procedura o data pe saptamana timp de 6-8 saptamani pentu ca rezultatele sa fie vizibile.

In functie de preferinte, uleiul de ricin poate fi amestecat cu alte tipuri de uleiuri (de struguri) pentru a-l face mai putin consistent, iar mirosul mai placut.

Ca să nu ai mătreață, trebuie să utilizezi săpunuri ieftine și nu șampon.
Era săpunul cheia sau cămila, care erau cele mai ieftine.

Timp de 27 de ani am făcut zilnic, duș la uzină, că eram prea murdar și aveam părul scurt și mă spălam pe păr zilnic și nu am avut măreță.
Eram obligat să am părul scurt, ca să îl usuc repede, cu prosopul.
Plecând de la uzina aia și utilizând șampoane, au făcut urgent mătreață.

| Alcy a răspuns (pentru MMihai):

Nu am folosit, nu stiu daca este bun.
Eu de cate ori vad ca incepe sa imi cada incep sa beau ceai de coada calului, urzica, sa iau drojdie de bere si in principiu sa tin cont de toate informatiile de aici care stopeaza caderea parului si il fac sa creasca mai repede:
http://cumul.ro/tratament-pentru-cresterea-parului/
Succes!

| MMihai a răspuns:

Ți-am citit întrebările, ca să mă lămuresc dacă ești fată sau băiat.
Ești o femeie tânără, care ș-a distrus părul prin decolorare și vopsire, dacă continui în ritmul asta nu vei mai avea partener pentru făcut sex, că nici unui bărbat nu îi convine o femeie cu insule fără păr.
Mai era și un produs hena, cu care o proastă mi-a înfundat instalația sanitară. http://www.csid.ro/beauty/ce-trebuie-sa-stii-despre-hena-4559941/
http://cemicaelumea.blogspot.com/......pui-o.html
Produsul „hena", nu este bun de nimic.

| Marrs a răspuns (pentru MMihai):

Esti cam prostanac mr Mihai...si este un lucru foarte trist pentru varsta pe care o afisezi.
In primul rand, sunt foarte multe cauze pentru caderea parului, chiar si in tinerete. In afara de cauzele ereditare, care din pacate nu prea pot fi stopate prin tratamente (poti doar sa incetinesti procesul), sunt cauze care variaza de la simpla diferenta de ph dintre piele si produsele cosmetice, pana la cea mai intalnita problema ce cauzeaza caderea parulului, si anume stresul.

Faptul ca tu ii spui unei fete sa se tunda f scurt...inca odata, denota ca esti cam prostanac (si asta pentru ca sunt indulgent).

Acum sa revin la subiect, pentru ca nu am starea necesara sa iti dau tie peste nas...Alopexy este cam cel mai bun produs in acest domeniu, dar trebuie combinat corespunzator (sampon si eventual vitamine pentru unghii si par). Este un echivalent al Rogain-ului, care din pacate in varianta buna se gaseste doar in Germania sau America....la noi sunt contrafacute.

Asadar, Alopexy 2% impreuna cu sampon Anaphase de la Ducray si MissVital 2 tablete pe zi, iti va imbunatati vizibil parul.
Trebuie doar sa te tii de tratament (Alopexy dimineata 1ml si seara 1ml, si 2 vitamine MissVital - sunt din plante, nu afecteaza cu nimic, iar sampnul folosit odata la 3-4 zile), sa nu sari peste zile si sa nu folosesti mai mult decat trebuie. Recomand sa consulti un doctor dermatolog (daca nu cunosti, iti pot recomanda unul in Bucuresti).

PS: primele efecte se vad dupa aproximativ 2 luni, iar tratamentul trebuie urmat in jur de 6 luni.

| BruneTTe explică (pentru Marrs):

Multumesc ca m-ai. aparat laughing
Si multumesc si pentru sfaturi. Eu fusesem deja la dermato si urmez de cateva luni un tratament cu Alopexy, Elocom crema si Diprosalic (alternate, dupa o anumita schema) si am obtinut rezultate. Multumesc oricum.

| MMihai a răspuns:

Mai sunt femei tunse scurt, cam ca M.R. Ungureanu. ( Idiotul care acum este premier.)
Să nu îți mai decolorezi și să nu îți mai vopsești părul, indiferent câte fire albe ai.
Să te speli pe păr cu săpun.
Poți încerca diverse tratamente naturiste, ca să îți întărești și îndesești părul, dar eu nu am folosit așa ceva.

| MMihai a răspuns:

Nu știu ce pregătire medicală are Brigaela, dar mai este pe Tpu.ro o femeie medic, Alexia sau ceva de tipul acesta, și avea ca poză o femeie tânără cu o lumânare.

| Profiroiu_Anca_1986 a răspuns:

E foarte bun! Trebuie sa ai un pic de rabdare. In prospect scrie sa-l folosesti minim trei luni dar efectele le vezi in doua-trei saptamani. Treaba e sa te dai cu el in fiecare zi, nu cand iti aduci aminte happy Mie mi-a oprit caderea parului dar faza tare e ca ingroasa parul! m-am dat si pe sprancene ca erau ca de puf si le-a transformat in fire de par. mi l-a recomandat o cunostinta careia ii cazuse parul de la stres. mi-a zis ca asa de bine a functionat la ea incat ii crescuse breton... adica avea breton din fire crescute pentru ca nu se tunsese asa happy si eu ma apuc acum de o noua cura ca mi-am nenorocit parul cu vopsitul. se gaseste cam greu din pacate, incearca o farmacie online. succes!

| Victor_Stancu_1985 a răspuns:

Eu cred ca toată treaba cu alopexy este o mare reclama!
Nu face absolut nimic...