| pynnk a întrebat:

A incercat cineva dieta dukan? am amuzit ca este foarte buna dar trebuie sa mananci multe grasimi thinking si mi s epare ciudat ca poti slabi mancand grasimi...voi ce credeti? in ce consta dieta aceasta?

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Nu maninci multe grasimi, ci proteine animale( carne adica ).
Este o dieta proteica!
Am urmat-o si a dat rezultate fara efort.
Am tot recomandat-o pe aici pentru ca nu am avut efecte secundare si a fost " parfum" s-o tin.

Am slabit 10 kg in 3 luni fara chin si infometare, pe baza de proteine ( mereu am fost slaba si am vrut sa redevin asa). Detalii despre dieta Dukan poti gasi pe site-ul lor ( daca nu ai o dieta deja personalizata de un nutritionist).
Gasesti toate detaliile pe etape pe link.
O sa mananci destul de multa carne slaba de pui, curcan sau vita, peste in perioada asta, branza de vaci slaba, oua, iaurt degresat, unele legume si o sa bei 2 l de apa plata pe zi.
Plus mers pe jos zilnic 30 minute ( sau ceva gimnastica).
Adio dulciuri si grasimi o perioada. Ai voie in schimb sa bei Cola zero ( are indulcitori) zilnic ( maxim jumatate de litru).
O sa slabesti din prima saptamana citeva kg si asta o sa te motiveze sa continui.
Ai grija, prima faza, de atac, care e cea mai dura ( doar carne de pui, peste, oua, brinza, iaurt si tarate de ovaz alaturi de 2 l de apa), sa nu o tii decit 5-6 zile ( pentru 10 kg...pentru 20 kg o tii 8 zile, pentru 5 kg o tii 3-4 zile). Urmeaza apoi alte faze, mult mai usoare.
Ai mai multe detalii pe site aici.

http://dietadukan.ro/

http://dietadukan.ro/regimul

Cel mai usor lucru este ca poti minca CIT VREI ( dar la un moment dat se inchide apetitul de la atita carne, o sa vezi ).
Eu am dus-o foarte, foarte usor.
Daca te decizi si mai ai nelamuriri, scrie-mi.

5 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Dieta ketogenica si variatiile ei, gen Dukan (din ce zici) si Atkins (din ce stiu) dau rezultate garantate si extraordinare dar nu poti sa tii o astfel de dieta daca nu stii ce faci. In plus, sunt oribile.
Am fost pe keto odata si abia am reusit s-o tin timp de o luna, mancatul de grasimi cu duiumu' nu e prea placut.
Asa ca iti recomand sa te orientezi spre altceva

| LeMousiqe a răspuns:

Bună.
Depinde de organismul tău, eu am slăbit 5 kg cu ea.

| LoveForYou000 a răspuns:

Nu o incerca.La inceput da rezultate dar mai tarziu crede-ma ca ai vrea sa nu o fii icercat iti va fi foarte rau.
Deoarece mananci numai grasimi cum ai zis si tu.Eu as zice sa nu o incerci.

| Ericav_Andrei_1994 a răspuns:

Este o dieta greu de tinut, foarte drastica! Intr-adevar daca te ti de ea serios poti avea rezultate bune. Dar nu este o dieta sanatoasa. De fapt s-a facut si o statistica si este una dintre cele mai periculoase dieta din lume. Se poate declansa si cancerul. Nu este bine sa mananci atatea grasimi. Nu degeaba spune si la TV : evitati excesul de sare, zahar si grasimi. O sa regreti daca ti aceasta dieta. Cauta altceva!