| Catalina_4645 a întrebat:

A încercat cineva să ţină regimul/dieta Oshawa(în care se consumă doar grâu şi orez integral timp de 10 zile...)? Aş vrea să ştiu dacă a dat rezultate şi dacă v-a fost greu să o ţineţi! Ce alte diete care au fost eficiente aţi ţinut?;-*kiss

5 răspunsuri:
| ZapPy a răspuns:

Mai ideea ii ca nu trebuie sa tii o dieta. Dieta insemnand sa te abtii de la anumite mancaruri. Ce faci tu ii foarte rau, pentru ca, corpul are nevoie de o diversitate de alimente. Nimeni nu zice ca trebuie sa bagi nu stiu cati McChicken sau de genul dar nici asa.
Daca manani numai un tip de mancare, organismul ia din rezervele de proteine si de ce mai are nevoie si asa o sa ai alte probleme.
Ii o poveste lunga aici ce face organismul cand nu-i dai destula mancare, ideea de baza ii sa renunti la tot felul de diete idioate de altfel, mananca fructe legume oua peste carne(preferabil usoara gen piept piu) branzeturi si lapte(nu foarte grase, laptele de 1, 5% ii ok ), ulei de masline, chiar se de palmier ii ok in defavoarea celui de floarea soarelui. Nu cred ca gasesti ceva sa nu-ti placa in ce ti-am scris. Asta + un program de exercitii gen cardio+ workout si esti ok. Nimic nu arde grasimea mai mult decat muschii. Deci da, o tura la sala sa zicem sau exercitii pentru acasa (cauta pe youtube exercitiile 8 minute-abs, legs, arms, buns, stretch) ii mult mai eficienta decat alergatul care in exces iti consuma iar din resursele importante ale corpului.

Daca ai avut rabdare sa citesti tot ii ok...Succes si zi daca ai intrebari, ti-as recomanda o carte dar trebuie sa stii foarte bine engleza. Succes!

| ZapPy a răspuns:

Nu e o dieta practic. Daca ti o dieta, nu-s nutritionist dar din cate stiu cand tii o dieta si corpul foloseste din celelalte resurse, cand nu-i dai ce ii trebuie, apoi cand renunti la dieta te ingrasi foarte foarte repede. Nu mai stiu exact procesul dar asta ii rezultatu daca tii dieta.De ce crezi ca lumea renunta asa usor? E un chin sa tii o dieta stricta. In schimb daca mananci ce trebuie si cat trebuie te simti ok. Acuma depinde si de metabolismul fiecaruia dar eu iti zic dupa mine, ma simt foarte ok mancand asa. Bine am scapari, am zis ca sambata mananc ce vreau asta insemnand si fast-food si alte chestii.Sau asa o zi din saptamana sa "trisez".

Nu inteleg de ce vrei sa tii dieta aia, pentru ca efectele pot sa se vada chiar atunci dar in momentul in care ai renuntat la ea o sa se intoarca impotriva ta. Nu trebuie sa te astepti la efecte imediate la ce am zis eu, intr-un fel ar trebuie sa fie un stil da viata sa mananci asa. Recomand foarte tare cartea asta the abs diet de david zinczenko, tipu ii redator la means health. Problema ii ca, cartea ii in engleza, dar nu trebuie sa fi un geniu in engleza sa o intelegi. Daca chiar te intereseaza, o am pe calculator si ti-o pot trimite, sau o gasesti usor pe google. Succes! Merita cititawinking
Gasesti acolo si exemple de ce efect o avut etc.

| Catalina_4645 explică:

ZapPy, fac sala, jogging, mananc si ce ai zis tu. Doar ca aceasta dieta o tin 10 zile, si pauza 5. In astea 5 zile mananc exact cele enumarate de tine. Si ma simt fff bine, sunt mereu FRESH! Ms de sfaturi, pup!kiss
Vreau doar sa stiu cum le-a reactionat altora organismul la aceasta dieta, etc, etc.big grin

| Romascu_Argentina_1957 a răspuns:

Da stiu de Oshawa am tinut si eu dar nu ca la carte adica am consumat miere de albine si diferite nuci, dar stiu ca cine il tine stict slabeste pana la 10-12 kg.