| emolove45 a întrebat:

A, voie la 10 ani sa-mi pun lentile de contact albastre cosmetice? Daca da spuneti-mi si mie un magizin mai aproape de rahova dar sa nu fie foarte scumpe!

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Poti purta orice, dar inainte de a face acest pas si in primul rand ca esti mica, consulta un medic oftalmolog. Lentilele de vedere ori cosmetice trebuie mereu ingrijite, astfel ochii tai pot fi afectati fie cu o roseata, inlacrimarea excesiva, ori diverse alergii si cu toate ca numai lentilele iti pot da raspunsul concret daca le vei purta sau nu. Daca ochii tai suporta lentilele mai mult de 5-10 min numai atunci poti sa le cumperi, daca nu, ia-ti gandul de la ele, inseamna ca ochii tai nu accepta. Nu poti sa-ti fortezi ochii purtand ceva ce doresti!

Eu am purtat lentile cosmetice timp de 4 ani, am fost norocoasa pentru ca ducandu-ma la farmacie si avand consultatie gratuita oftalmologica asa am putut afla daca ochii mei accepta sau nu un corp strain si intr-un final le-am cumparat.

Ca sa ai lentile, trebuie sa te ingrijesti si sa le ingrijesti. Inainte de a le folosi trebuie sa fi spalata pe maini, lentilele mereu trebuie sa stea in solutia lor speciala schimbata de fiecare data dupa ce le porti, sa ai grija sa nu iti intre un corp strain pe ele, astfel vei avea jena la ochi toata ziua, nu este recomandat sa mergi la plaja cu ele, apa marii si nisipul nu-s compatibile cu ele, pot aparea conjuctivite ori diverse alergii, poti da in ale complicati.

Nu e atat de usor sa le ai! Si cu toate ca sunt valabile 3 ori 6 luni depinde de firma. Altele pot fi mai multe in pachet desi acelea au termenul mai mare, ceea ce am intalnit sunt lentilele cu dioptrii.

Acum 5 ani cand le cumparasem pe ale mele dadusem in jur de 150 lei de la Sensiblu si totusi nu aveam varsta tawinking... sunt cu multi ani mai mare decat tine. Mi-am facut moftul pe atunci si nici nu am mai cumparat a2a oara. Imi place cum sunt cu proprii ochi de la mama natura.

Ai primit de la fiecare sfaturi, acum faci ce vrei, in primul rand sunt ochii tai!

| Andrei07565486 a răspuns:

Du-te la doctor si intreaba-l, si poti cumpara lentile de pe net, le gasesti mai ieftine

| ritza200 a răspuns:

Nu ai voie sa iti pui lentile de contact pentru.ca o sa iti strici vedera

| mihairacu a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu porti asa ceva eu port ochelari si as face orice pentru a scapa de ei dar totusi nu m-as risca sa port lentile de cntact deoarece sunt sanse foarte mari sa intri in contact cu sute de boli cunosc multe persoane care si-au pierdut complet sau partial vederea datorita lentilelor.Cu alte cuvinte nu se merita sa te risti atat de mult doar pentru a arata mai bine. Ochiul este un organ foarte sensibil si te sfatuies sa nu folosesti asa ceva.

| GooDzS a răspuns:

Eu nu stiu sigur daca ai voie dar stiu ca e un magazin in piata dar acum nu mai stiu sigur...