| Iuliaana a întrebat:

Acum cateva zile m-am tuns pentru ca parul imi era ars; desi nu am vrut sa mi se ia mult din lungime nu am avut de ales. Acum, nu imi place deloc cum mi se aseaza si imi doresc foarte mult sa creasca parul la loc, cum era, imi placea vechea tunsoare mult. As vrea ceva care sa isi faca efectul repede, nu sa dureze luni de zile pana creste. Cine ma ajuta?happy

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Parul creste de la 12 la 15 centimetri in fiecare an. Retetele pentru cresterea rapida a parului au de fapt rolul de a favoriza cresterea normala si sanatoasa a acestuia. Tratamentele pentru cresterea parului actioneaza asupra intaririi radacinii si evitarea fragilitatii firului de par care poate stopa cresterea lui normala si chiar deteriorarea podoabei capilare. Un scalp sanatos si curat este un mediu favorizant pentru cresterea normala a podoabei capilare.
- Un deficit de vitamine ar fi cauza care sta intre tine si un par lung si frumos. Intra in cel mai apropiata farmacie si cauta vitamina A, B, C si E. De obicei, gasesti un complex de vitamine care le contine pe toate acestea. Nici un complex de vitamine conceput special pentru piele sanatoasa si cresterea unghiilor si a parului nu e de lepadat. Aceasta constituie solutia cea mai buna - rezultatele nu vor intarzia sa apara dupa cateva saptamani.
- Periaza-ti bine parul. Investeste intr-o perie lata si captusita. Aceasta stimuleaza circulatia sangelui pe scalp. Periaza parul dimineata, si timp de 5 minute seara. Ai grija sa nu se rupa firele de par de la periatul prea intens!
- Alta modalitate foarte buna de stimulare a circulatiei sangelui este masajul scalpului. Ori de cate ori ai timp, maseaza pielea capului incet, folosind o miscare circulara. Poti face asta in timp ce te uiti la televizor, inainte de culcare sau chiar cand te speli pe cap.
- Uleiul esential de nuca de cocos, de ricin sau de masline sunt remediile naturale perfecte pentru parul deteriorat. Ajuta la mentinerea sanatatii scalpului si se recomanda aplicarea lor in fiecare seara, dupa o incalzire prealabila, si clatirea parului dimineata, dupa ce l-ai lasat sa actioneze intreaga noapte.
- Prepara in casa o masca de par din rodie si ulei esential de mustar. Aplica pe parul proaspat spalat si lasa-l sa actioneze intreaga noapte. Repeta tratamentul de trei ori pe saptamana pana la sase luni, daca parul tau este gras, fragil, cade mult si ai senzatia ca nu mai creste.
- Mastile cu Henna incolora intaresc firul de par si il fac mai gros si lucios.
- Expunerile masive la soare contribuie la fragilitatea firului de par, la fel si praful la care te expui in fiecare zi si obiceiul de a-ti trece frecvent mana prin par, complet daunator si el.
- Ceaiul verde este si el un remediu eficient impotriva caderilor parului. Bea trei cani de ceai verde zilnic, pentru mai multe luni, iar in timp vei vedea cum parul isi recapata sanatatea si stralucirea de care are nevoie.
- Otetul poate fi folosit si el pentru stimularea cresterii parului. Asigura o buna circulatie a sangelui la nivelul scalpului si mentine sub control cantitatea de sebum care impiedica cresterea normala si sanatoasa a firului de par.
- Evita cafeaua, alcoolul si tigarile. Somnul de noapte este foarte important si, pentru o perioada nu este recomandat sa pierzi nici o noapte. Nu intrerupe tratamentul dupa primele efecte, ci continua pana la sase luni sa ingrijesti delicat podoaba capilara. Vei avea un par sanatos, bogat si stralucitor. Succes!

| claudiea79 a răspuns:

Si eu m-am tuns era prea cald nu mai suportam parul lung.plus ca se incurca nu imi place cum sta dar nu am ce sa fac. spalate cu samponul PETROLE HAHN SAMPON PREVENTION - IMPOTRIVA CADERII PARULUI 250 ml ...nu o sa iti mai cada parul creste repede.costa 13 lei la carrefour

| marya a răspuns:

Intra pe site-ul lyla.ro gasesti sfaturi cum sa iti faci parul sa creasca mai repede
si sa iti mai spun ceva parul ars nu e bine si eu il aveam la fel il aveam lung si carliontat la varfuri si m-am dus la salon unde m-am tuns prima oara nu mi-a placut imi venea sa plang dar apoi am obs ca imi sta bine iar el este carliontat toate fetele vor parul meu asa ca eu te-as sfatui sa iti faci o schimbare de look
mult noroc papa

| XxXMileyXxX_3669 a răspuns:

Pai...ar fi o solutie...Pe saptamana fa-ti baie la cap, in fiecare zi sa-ti dai cu putin balsam la varfurile de par si la ocazi speciale sau cand pleci in oras dati tot cu spuma la varfurile de par.Si eu am patit-o dar am folosit metoda asta si mi-a reusit, fundita?

| alicexs a răspuns:

Incearca cu ulei de ricin ( la farmacie 3 lei) zeama de lamaie si galbenus de ou faci o masca si dai p toata lungimea parului. iti va creste mai puternic si mai repede asa am patit si eu l-am ars de la placa si acum e foarte bine si-a revenit. a si inca ceva,, maseaza-ti scalpul in fiecare zi cu buricele degetelor pentru circulatia sangelui love struck si asta determina cresterea parului. si e si antimatreata. pupici:*

| Evaa a răspuns:

Si eu trebuie sa ma tund azi. am aceeiasi problema cu parul ars crying

nu cred ca ai ce sa-i facistraight face

| Iuliaana explică:

Multumesc pentru toate sfaturile oferitehappy