| JohannaStone a întrebat:

Ajutooooor! Am parul foarte gras. Mi se ingrasa foarte repede. Nu stiu ce sa fac. Folosesc ElseveTotal Repair 5 sampon plus balsam. E de la sampon? Asa e parul meu? Ce sampon as putea folosi? Ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| Sakina a răspuns:

Buna! Si eu am avut problema asta...am cautat pe net mult si mi-am intrebat si colegele. Depinde de par. Eu de exemplu am firul subtire si parul des. Din cauza firului subtire mi se ingrasa repede, cica. Uite ce am schimbat eu ca sa nu ma mai spal de doua ori pe saptamana si ce iti sugerez sa faci:

-nu te mai usca cu fionul pentru ca iti arzi parul. il lasi sa se usuce singur, chiar daca ai parul foarte lung
-nu te mai periea dupa spalare caci parul atunci este sensibil si pierzi multe fire
-nu te mai periea des, ba aproape deloc
-nu-ti mai pune mana in par( pe scalp mai exact)
-maseza-ti scalpul in apa foarte foarte mult cand faci baie!
-nu te spala cu apa fierbinte, ci calduta
-nu mai folosi balsam! se spune ca-ti ingrasa parul foarte mult!
-nu-l mai purta tot timpul desfacut, mai ales la sport, unde transpiri (in caz ca o faceai)
-SI FOARTE IMPORTANT...eu ma dau cu spuma a treia zi dupa spalare(pentru ca atunci vrea sa mi se ingrase). stiu ca poate nu e bine, dar daca te dai cu un pumn sau jumatate de pumn de spuma pe SCALP nu ti se mai ingrasa urmatoarele doua zile. ai grija ca dupa ce te dai cu spuma sa ti-l pieptani im partea data de mai multe ori pentru a nu ti se face "piatra"

Pe mine m-au ajutat toate astea, mai ales ultima. Sper sincer sa ne ajute si pe tine. Stiu ca se spune ca ar trebui luate sampoane de la plafar si toate astea dar poate nu sunt potrivite pentru tipul tau de par. Asa nu mai dai bani "de geaba"!

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Folosește un șampon pentru păr gras sau cu tendință de îngrășare și un balsam pe bază de germeni de grâu.
Pa, pa.

| AutumnDay a răspuns:

Buna!
Amesteca zeama de la o lamaie cu apa si iti clatesti parul cu solutia obtinuta. Parul va avea un miros parfumat placut si nici nu se va mai ingrasa.
Pa, pa!
http://nimicuri-existentiale.blogspot.com/

| Daniel_Olaru_1975 a răspuns (pentru AutumnDay):

Cantitate egala de lamaie si apa
sau?

| negru30 a răspuns:

Sa te speli la 2 - 3 zile Asa o sa ai mereu un par curat

| 000nina000 a răspuns:

Iti recomand sa folosesti un sampon de copii.Eu am folosit Dalin si sunt multumita, iar acum folosesc o masca de par de la AVON (planet spa cu minerale din Marea Moarta)e foarte buna

| Membra a răspuns:

Nu este vina şamponului. Părul tău suferă această îngrăşare exagerată din cauza sebumului secretat de glande. În perioada adolescentină, toţi avem probleme de genul ăsta. Tot ce poţi face, este să te speli o dată la 3-4 zile. Apropo, folosesc Pantene şi-mi merge bine. De ce o dată la 3-4 zile? Pentru că, dacă te-ai spăla în fiecare zi sau mai des, firul părului nu va mai fi elastic şi puternic, de aici dându-ţi seama ce se poate întâmpla. Pot spune că şi eu păţesc aşa, nu suntem singurele dacă priveşti mai atent în jur. După adolescenţă trec toate. Succes îţi doresc!

| CezaraTH a răspuns:

Salut. Te ajut eu, daca pot. Daca dupa ce faci baie te usuci cu fionul, da, se ingrasa foarte repede, sau il dai prea mult cu fixativ/gel ori il faci prea mult cu placa, asa se ingrasa parul... daca nu e asta, dar putea sa fie parul tau care nu suporta sampoanele care le folosesti, incearca Pantene 2 in 1 (si sampon si balsam) ca sa nu dai si sampon si balsam... Sper ca te-am ajutat kiss.

| 97eu97 a răspuns:

Si mie mi asa trebuie tot timpul sa te speli la 2 zile max 3happy

| cryssya a răspuns:

Buna Johanna,

eu sper sa fi gasit o solutie intre timp!
Daca totusi mai ai nevoie de ajutor, sa stii ca exista gama Herbal Aloe, este testat de sora mea si dupa a doua spalare deja se vad rezultatele. De la spalat la 2 zile a ajuns la o spalare/5-6 zile. Imi zici daca ai nevoie de mai multe detalii sau daca vrei sa incerci produsul.

Succes!