| RoxxuInna a întrebat:

mie mi se ingrasa parul foarte repede si nu stiu ce sampon, balsamuri, tramente sa mai folosesc... poate stiti voi un remedu pentru parul gras si pentru madreata...

Răspuns Câştigător
| madaa a răspuns:

Este foarte importatn atunci cand aplici balsamul! el se aplica doar pe firele de par nu si pe radacina de aceea ti se ingrasa atat de repede sau il ti prea mult in coada, coc iar atunci nu il lasi sa respire happy

4 răspunsuri:
| Vali87 a răspuns:

Trebuie s folosesti numai sampoane medicinale gen Alpecin - 15-20 RON
Ducray(Sabal, Squanorm, Kertyol)- astea-s mai scumpe 30- 40 RON sau de la Dercos Vichi - 40 50 RON, Stieprox, Mediket, Foltene.
Vezi ca au sampoane pentru [par gras si matreata. Si dc ai ambele probleme e posibil sa trebuiasca sa folosesti 2 in paralel. Ori te speli o data cu unu si a doua oara cu altul ori te speli cu ala antimatreata stai 5 10 minute neaparat si dupa aia te speli cu ala pentru par gras.
Eu de exemplu mi-am luat Squanorm (Ducray)- 50 RON enorm si se ingrasa parul mai repede decat de obicei si acum mi-am luat alpecin pentru par gras, sa vad ce rezultate o sa am ca m-am spalat doar de 3 ori cu el si am inteles ca trebuie te speli mai mult timp cu el. Deci trebyuie sa gasesti unu care sa se potriveasca parului tau.
Ca sa te informezi mai bine intra pe site-uri precum farmablu, webfarm, farmaciastejara, farmaciateisi cauti dupa produse pentru par sau dupa nume firme si o sa gasesti sampoanele de care ti-am zis. Or mai fi si altele nu stiu exact. Si daca te duci la dermatolog tot pe incercate ti le da. Eu unu m-am dus asta vara la una si mi-a dat doua sampoane, aveam dermatita seboreica (matreata cu scuame si ma manca)
Pe unul l-am cumparat si nu a fost bun de nimic si dupa aia mi-am luat Selegel (Ducray) pentru matreata
- pentru mine a fost super dar m-am uitat pe alte forumuri si erau unii care ziceau ca nu le-a facut bine. Prin urmare trebuie sa nimeresti unu care sa ti se potriveasca parului tau.
Chestia e ca mi se ingrasa parul foarte repede si acum caut unul care sa imi reduca excesul de sebum de le scalp. Sper sa reusesc
Acum cred ca tot la dermatolog trebuie sa te duci ca poate fi o chestie si din interior. Adica trebuie sa inghiti ceva pastile dar nu stiu exact. La mine poate a fost un caz nefericit.
Mai ales ca unele sunt destul de scumpe si sa nu dai banii degeaba cum am fc eu cu Squanorm 50 RON un pret nu tocmai mic. SI sa nu iei de la Dona, Sensiblu sau Help Net ca sunt scumpe rau. Incearca la farmacia tei sau alte farmacii care nu sunt de firma. Uneori preturile difera chiar si cu 7 8 9 10 RON si cred eu ca, conteaza.
Bafta!

| onasis1961 a răspuns:

Foloseste sampon pe baza de aloe vera sau urzica, iar cand te limpezesti, ia un lighean si dizolva o lingurita de bicarbonat de sodiu alimentar.Ai sa vezi ca scapi de aceste probleme.Bafta!

| chels95 a răspuns:

Samponul Syoss

| Any a răspuns:

Daca ti se ingrasa fff repede inseamna ca are nevoie de apa deci daca faci baie/dus de 2 ori pe saptamana incearca sa te speli de mai multe ori si dupa parerea mea incearca sa te speli cu samponul Dave pentru ca e foarte bun la toate tipurile de par si pentru matreata. Astept fundita