| yoyo11828 a întrebat:

Aloha dragutilor! Am si eu o problema...Imi puteti spune niste masti faciale pentru tenul gras, niste masti pentru caderea parului si pentru stralucire...Am folosit ulei de ricin odata si cu el mi-am stricat parul. Este lipsit de vitalitate si stralucire si daca se poate sa imi spuneti daca mierea zaharisita este buna pentru celulita si vergeturi...
Va multumesc, Deea

Răspuns Câştigător
| Rizer a răspuns:

Ingrediente:
2 morcovi mari
6 lingurite de miere

Primul pas este sa fierbeti morcovii. Din acestia faceti un piure, peste care adaugati mierea. Aplicati amestecul pe fata curata si lasati sa actioneze 20 de minute. Curatati fata cu apa calduta si apoi aplicati o lotiune tonica.
Morcovii au un continut mare de vitamina A si este in acelasi timp o sursa importanta de vitamina C. Ei mai contin aproape toate vitaminele complexului B, fier, potasiu, fosfor si sodiu. Substantele continute de morcov incetinesc procesul de imbatranire.

6 răspunsuri:
| MissCamelia a răspuns:

Argila si suc de rosii, sau felii de castraveti pentru ten.pentru par, freaca radacina cu usturoi sau aplica doar pe par gaz, dupa o saptamana nu-ti va mai cadea, ba chiar vei stimula cresterea de noi fire.pentru mai multe informatii despre cosmetice si frumusete, intra pe blogul meu, http://camelcutza.blogspot.com/. xoxo

| Diva a răspuns:

O jumatate de portocala sau grapefruit si doua lingurite de miere. Se zdrobesc feliile de fructe, se adauga mierea, se omogenizeaza si se aplica. Dupa 30 de minute se spala cu apa calda.
O lingura de argila alba sau verde amestecata in suc proaspat de fructe sau apa distilata, pana se obtine o pasta ca o smantana. Dupa 20-30 de minute se indeparteaza cu apa calda.
Doua linguri de fragi zdrobiti, doua linguri de zmeura zdrobita si o lingura de iaurt. Se amesteca bine, se intinde pe piele, iar dupa 30 de minute se indeparteaza cu apa calda.
Se zdrobesc doua felii de pepene galben si doua de mango, se amesteca cu o lingura de iaurt si se aplica pe piele. Dupa 30 de minute se indeparteaza cu apa calda.
Se amesteca suc proaspat de portocala cu amidon pana obtineti o pasta si o intindeti pe piele. Dupa 30 de minute se spala cu apa calda.
Se amesteca bine un galbenus de ou proaspat cu doua lingurite de morcov ras fin, o lingurita de miere, o lingurita de amidon si se intinde pe fata, gat si decolteu. Dupa 30 de minute se indeparteaza cu apa calda.
Se macina fin 6 castane comestibile, se amesteca cu doua lingurite de miere si se aplica pe piele. Dupa 30 de minute se spala cu apa calda.
Se zdrobesc bine o lingurita cu flori de musetel, una de rachin, una de levantica si una de coada racului, se adauga 3-4 lingurite de amidon si apa calda pana se obtine o pasta omogena. Se intinde pe fata, gat si decolteu, iar dupa 5-10 minute se indeparteaza cu apa calda.
Se zdrobeste bine o jumatate de banana, la care se adauga o lingurita de miere, se omogenizeaza si se aplica pe piele. Dupa 20 de minute se spala cu apa calda.
Se amesteca bine 3 linguri de iaurt, o lingura de miere si faina pana obtineti o pasta omogena si se aplica pe fata, gat si decolteu. Dupa 20-30 de minute se indeparteaza cu apa calda.
Se taie felii subtiri din miezul unui pepene verde si se aplica pe fata, gat si decolteu. Dupa 30 de minute se clateste pielea cu apa calda.
O lingura de miere, doua linguri de iaurt si un bob de drojdie si aplicati pe piele. Dupa 20 de minute se clateste.
Se amesteca 4 linguri de cartofi cruzi rasi fin cu o lingurita de amidon. Se aplica pe piele si dupa 20 de minute se indeparteaza cu apa calda.
Daca parul tau este lipsit de volum, turtit si lipit de cap, poti sa-i oferi volum cu ajutorul unei masti pe baza de oua. Pentru prepararea ei ai nevoie de: un ou si 200 de grame de iaurt natural.

Mod de preparare: amesteca cele doua ingrediente si aplica masca pe par. Realizeaza un masaj al scalpului si las-o sa actioneze cateva minute. Curata temeinic parul.
Sucul de lamaie este extrem de bun pentru parul gras si cel lipsit de stralucire. Mai mult, este indicat mai ales in cazul parului blond, conferindu-i stralucire si reflexii aurii. Pentru prepararea ei ai nevoie de: o lamaie si apa.

Mod de preparare: Stoarce sucul de la o lamaie si dilueaza-l cu multa apa. Spala parul cu solutia obtinuta. Clateste. Daca iti doresti in acelasi timp un par stralucitor si hidratat, avem o masca ayurvedica pentru aceste doua probleme.

Pentru prepararea ei ai nevoie de: ulei de masline si suc de lamaie proaspat

Mod de preparare: Amesteca o parte ulei de masline si o parte suc de lamaie (parti egale). Aplica masca pe par realizand un masaj al scalpului si las-o sa actioneze 30-40 de minute. Spala parul cu samponul tau obisnuit si clateste bine.

| Rizer a răspuns:

Masca hranitoare pentru tenul gras

Pentru aceasta masca nu ai nevoie decat de un ou. Separa albusul de galbenus. Bate albusul spuma si aplica-l cu degetele pe fata. Lasa-l pana cand se intareste (daca nu mai poti zambi inseamna ca s-a intarit) iar apoi spala-l cu apa calda. Aplica pe tenul curat galbenusul de ou. Lasa-l si pe acesta sa se usuce iar apoi clateste-ti tenul cu apa calda iar la urma cu apa rece. Tamponeaza fata cu un prosop din bumbac si aplica un strat de crem hidratanta pentru ten gras.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

...Sincer,daca ti-as recomanda niste masti pentru caderea parului ce mi-ai face?
Stiu iste masti contra caderii parului...sunt foarte bune cele cu argila (se gasesc in comert/Aslavital) sau tratament cu pudra de cedru Henna Sonic-2 lingurite pudra + 1 galbenus + 10 pic. zeama de lamaie+2 lingurite apa calduta...se omogenizeaza si se aplica pe par (mai ales la radacina parului) si se lasa 40-45 min. Se face tratamentul de 2 ori pe saptamana.
Masti pentru ten gras... Se folosesc mastile cu argila alba sau verde, tarate de grau, drojdie de bere sau faina de ovaz. Pentru tenurile cu exces de sebum se vor folosi mastile calde, iar dupa ce au fost indepartate, se vor pune pe fata comprese reci cu infuzie de musetel sau galbenele.
Intotdeauna, inainte de a ne aplica o masca trebuie sa ne curatam bine tenul si gatul. Pe timpul cat masca este pe piele, incearca sa stai cat mai relaxata. Dupa 30 de minute, masca se indeparteaza cu apa calduta si se aplica comprese calde cu infuzie de musetel.
Tratament CONTRA celulitei:
Masaj anticelulitic timp de 10-15 minute cu un amestec format din cateva lingurite de miere de albine si cateva lingurite de ulei de masline(mierea nu este zaharisita).
Tratament contra vergeturilor:
Reteta: combinati 6 linguri de ulei de masline, 6 linguri de gel de aloe vera, 4 fiole cu vitamina A, 4 fiole cu vitamina E si 4 fiole cu elastina, cateva picaturi de tinctura de propolis si o jumatate de lingurita de crema de galbenele. Aplicati zilnic acest amestec prin masaj. Poate fi folosit nu doar pentru zonele afectate cat si pentru intregul corp, avand un efect extraordinar asupra calitatii pielii.

| Gregory a răspuns:

Pentru ten gras foarte bun este uleiul esenţial de geraniu!

Toate cele bunewinking

| franceska a răspuns:

Hmm...masca pentru ten gras? eu am ten gras dar nu folosesc masca...folosesc clerkesin de la avon...si in acelasi timp ma spal pe fata cu protex, iti curata foarte bine fata.Masti pentru caderea parului? gandeste-te intai acum cat timp te-ai tuns...pentru ca, conteaza foarte mult...acum cateva saptamani imi cadea parul de ziceam ca raman cheala si dupa ce m-am tuns a inceput sa se regenereze mai bine... daca nu da rezultat atunci alege un sampon de plante si lamaie, sau de menta, sau pur si simplu pentru tipul parului tau.