| iza4ever a întrebat:

Am 13 ani si 8 luni, 1, 70 inaltime si 60 de kg. Greutatea aceasta este normala pentru varsta si inaltimea mea? Sincer mie nu mi se pare normala si as vrea sa slabesc.straight face Nu prea mananc mult, daca reusesc sa mananc de 2 ori pe zi deja e minune pentru minestraight face sincer chiar nu stiu cum sa slabesc as vrea sa slabesc macar 2-3 kg. Puteti sa ma ajutati cu vreun site cu exercitii sau sa imi spuneti care ar trebui sa fie normal greutatea la varsta si inaltimea mea? Ms mult [ dau fundita pentru cel mai bun raspuns]

Răspuns Câştigător
| fjgjejjhf a răspuns:

In primul rand daca ai 3 mese regulamentare si cu desert si felu 2 si3 normal ca te inrasi...iar in primul rand ca sa slabesti trebuie sa faci minim 30 de minute sport pe zi (foarte folositoare sunt genoflexiunile si abdomenele dar trebuie sa faci cate 50-60 de abdomene minim (iti spun sigur ca merge eu am slabit 3 Kile doar prin abdomene) si sa nu mananci nici ceapa (ingrasa ffff tare). sper sa te ajut happy

5 răspunsuri:
| Ilinca a răspuns:

Da, raportat la inaltimea ta, greutatea ta este normala. Insa daca tu nu te simti bine asa, poti incerca sa mai slabesti 2-3 kg.

| nimiiiiiic a răspuns:

Esti destul de inalta pentru varsta ta. Acum depinde si de constructia corpului tau.esti prea mica pentru diete. parere mea. spre exemplu eu am 15 ani si 5 luni; 1, 68 inaltime si 56 de kg. si ma mentin. Daca vrei sa slabesti neaparat, si vrei sa tii o cura. Incerca dietele pe baza de legume, sunt sanatoase plus ca niciodata nu strica sa fii vegetarian. Take care>big grin

| simona_7055 a răspuns:

Nu stiu daca greutatea este in tocmai normala...pentru ca eu am tot 13 ani si opt luni dar am 45 kg si 1, 65 iar medicul mi-a spus ca este aproape perfect...dar mrg cum consideri tu, eu sincer ti-as recomanda sala sau exercitii tip:
-fandari
-abdomene
-haltere
-genoflexiuni
-atletismul[alergatul pe loc sau normal]
-flotari etc...
sau poti tine o cura de slabire prescrisa de un medic nutritionist, nu tot ce vezi prin reviste...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.antrenor-nutritionist.ro Aici ai toate informatiile necesare. Dieta, sfaturi, exercitii si chiar consultanta :)

Răspuns utilizator avertizat