| DoiOchiCaprui2 a întrebat:

In primul rand vreau sa va urez Craciun fericit and Sarbatori fericite! In al doilea rand, vin cu o rugaminte al carui raspuns il astept in mare parte de la fete. (daca unii au chef de caterinca, va rog nu raspundeti!)

Sunt posesoarea unei marii probleme. Greutatea.As vrea daca se poate sa imi raspundeti sincer si fara tot felul de glume

Pana la varsta de 8 ani, aveam o greutatea normala, insa de pe atunci, desi mancam normal, am inceput sa ma ingras de-a dreptul. Nu stiu de ce, deoareceam incercat tot felul de diete impuse de doctor si chiar de catre mine. Fara paine, sucuri, prajeli, carne grea, mult sport, nu mananc dupa ora 6 seara, beau multa apa... Slabesc un kg si dupa ma ingras la loc chiar daca continui astfel. Sunt perfect sanatoasa, insa nu stiu ce se intampla de nu pot slabi. As vreaa daca se poate sa imi spuneti cum asti reusit voi sau cunostinte ale voastre, sau macar un mic secret care da roade. Va multumesc!, ....

Răspuns Câştigător
| LaviniaLavi19 a răspuns:

Buna! Sarbatori fericite si tie! :*
In primul rand trebuie sa consulti un nutritionist sau doctorul de familie, poate ai probleme de sanatate, iar dietele doar vor agrava situatia. Este posibil sa fie si din cauza metabolismului. Cunosc o fata care este mai plinuta, mereu a fost asa. Toata vara a mers la sala si chiar s-a tinut de o dieta, dar nu a reusit sa rezolve nimic. Deci chiar este posibil sa nu poti face nimic in legatur cu asta. Totusi stiu cateva lucruri care pot ajuta.
1. Inainte cu jumatate de ora sa iei prima masa bea un pahar plin cu apa calduta, astfel o sa se puna mult mai putin din masa respectiva.
2. Bea multa apa
3. Apuca-te de sala sau mai bine un sport.
4. Nu manca mai mult de 1-2 felii de paine pe zi. Preferabil paine neagra sau prajita.
5. Nu mai manca dupa ora 7 cel tarziu.
6. Ultima masa sa nu fie gen cartofi prajiti, ciocolata, etc.
7. Evita cat poti dulciurile.
8. Se zice ca daca bei 5 cani de ceai verde pe zi(fara zahar) slabesti in zona buricului.
9. Daca iti pui tarate in mancare asimilezi mai putine calorii. (le gasesti la penny mi se pare, sunt puse in pungi transparente, sfaramate)
10. Cand ti se face foame nu iti face un sandvis, mananca fructe si bea apa pana iti trece foamea. Daca nu functioneaza, iaurul natural chiar tine de foame (gol)
11. Incearca sa nu consumi mai mult de 1000-1100 de calorii pe zi. (ca sa te mentii), daca vrei sa slabesti, mai putine, dar nu mai putine de 650, deja te infometezi si nu e ok, crede-ma ca le pui dublu inapoi.
12. Mananca mai sanatos, chiar ajuta, stiu ca dulciurile si mancarurile nesanatoase sunt foarte tentante, dar gandeste-te ca mai bine te abtii acum de la cartofi decat sa fii maine cat usa. (nici chiar)
Astea ar fi chestii minore, daca vrei o dieta asta este una care iti garantez ca functioneaza:
Deci, tot ce trebuie sa faci este sa nu mai mananci dupa ora 7 si sa iei mesele in fiecare zi la aceeasi ora. La scoala mananci in aceeasi pauza sandvisul mereu, etc. Nu ai voie sa mananci nici un mar intre mese. Doar sa bei apa si ceai. ATAT. Si totusi sa nu iei mai mult de 5 mese pe zi( cu tot cu ce mananci la scoala)
Pe langa asta, incearca sa respecti cat mai multe criterii enumerate mai sus. O sa ajute, crede-ma. Acum iti tin pumnii sa nu fie o problema de sanatate, fa-ti analizele. Dar daca este din cauza metabolismului, nu prea ai ce sa faci. Chiar si daca este din cauza metabolismului, fa ce ti-am zis. Macar putin o sa ajute. Daca nu ai nici o problema, ce ti-am recomandat este perfect. Cu dieta asta slabesti foarte frumos, gen nu ramai doar piele si os. O tii pana iti place cum ajungi, dupa care incerci sa te mentii. Mult succes, sa imi spui si mie te rog cum se manifesta! :*

| DoiOchiCaprui2 explică (pentru LaviniaLavi19):

Multumesc frumos de raspuns. Mai tineam si inainte cont de unele informatii care, nu stiu de ce, mi se pareu inutile. E bine ca totusi pe mine nu ma tenteaza dulciurile, caci, le urasc! Acum sigur voi tine cont de tot. Chiar astazi am primit rezultatul analizelor si sunt perfect sanatoasa. Poate si de la stresul asta m-am ingrasat si mai rau. Promit ca te voi tine la curent cu rezultatele dietei, si daca voi putea sa te rasplatesc intr-un fel, ar fi minunat. Craciun fericit si sarbatori fericite alaturi de cei dragi!

| LaviniaLavi19 a răspuns (pentru DoiOchiCaprui2):

Cu multa placere!

4 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Hi! Sarbatori fericite!
Cred ca cel mai bine e sa mergi la un doctor si sa afli parerea lui.

| InnocentSίn a răspuns:

Ai consultat un doctor? Ai putea avea probleme cu tiroida. Saaau. poate asa e metabolismul tau. happy
Fa mult sport (daca ai timp mergi si la sala), cat despre diete..nu-ti recomand! Iti dau organismul peste cap si faci mai rau. Totusi,eu beau in fiecare dimineata,inainte sa mananc,un pahar cu apa si zeama de lamaie (fara zahar), chiar face minuni! happy
Mananca portocale, lamaie, in general citrice, sunt foarte bune pentru detoxifiere.
Sarbatori fericite! happy