| EvelinaXd a întrebat:

Am 13 ani si din cand in cand imi apar cosuri si nu stiu ce sa fac? Imi puteti spune ce sa fac ca sa scap de acnee!

Răspuns Câştigător
| Instinkt a răspuns:

Buna!
La 13 ani cosuriile abia incep sa-si faca aparitia si de multe ori nu prea poti sa faci nimic sa numai apara.Dar cand a fost vremea aceea parintii mei mi-au recomandat sa ma spal cat mai des pe fata si sub nici o forma sa nu le storci ca o sa-ti ramana semne pe fata pe care mai tarziu o sa le regreti.
Oricum ca sa mai dispara din el cel mai bine e sa te duci sa ceri de la doctor ceva sau de la o farmacie, asistenta va stii ce sa-ti recomande!
Sper ca ti-am fost de ajutorhappy

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Zineryt este unul dintre cele mai bune tratamente importiva acneei la ora actuală. Este foarte bun în lupta cu coşurile şi pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curată şi uscată de 1-2 ori pe zi. Aici poţi cîţi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137 . Îl găseşti la orice farmacie şi costă în jur de 30-35 RON. Pe lângă folosirea Zineryt-ului trebuie să ai şi o alimentaţie sănătoasă. Mai puţine dulciuri, grăsimi, sucuri acidulate, mai multe fructe şi legume. Poţi să mai foloseşti şi apă termală (îmi place cel mai mult cea de la Avene), o cremă hidratantă, hrănitoare de la Avene, o cremă de gălbenele pentru cicatrici, rămase în urma coşurilor, plus vitaminele E, A, C şi Zn pe cale orală (şi nu numai). Şi este foarte importantă curăţarea zilnică a pielii (dimineaţa şi seara)! Ai nevoie de un gel de curăţare cât mai bun. Interesează-te la farmacie, şi vei fi ajutat/ă să alegi unul potrivit tipului tău de ten.
Dar cel mai bine ar fi să consulţi şi un dermatolog.
Succes! Numai bine!

| LifeFail a răspuns:

Bună!
Cea mai bună metodă la ora actuală împotriva coşurilor este Zynerit. Îl găseşti la farmacii şi nu e nici prea scump(30 de lei) având în vedere că te ajută foarte mult.
Mai multe afli de aici: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137
Oricum, dacă vrei să ai un ten curat fără acnee îţi sugerez să ai o alimentaţie sănătoasă, adică să reduci prajelile,mâncarea de la fast-food etc. , şi să faci mult sport.
Pentru orice eventualitate poţi să consulţi oricând un dermatolog .
Baftă!

| andree1705 a răspuns:

Foarte bine actioneaza gama "Stop Acnee" de la Gerovital. Sper sa-ti fie de folos.

Răspuns utilizator avertizat
| TommyHilfiger a răspuns:

E pur si simplu normal. Toti oamenii o patesc la pubertate ( in cazul fetelor mai devreme). Nu le stoarce ca mai rau patesti. Incearca sa te speli mai des pe maini/

| ionutz0116 a răspuns:

Mergi la un doctor dermatolog pentru un consult.In functie de gravitatea sau de numarul de cosuri iti va scrie un tratament.Pana la urma e si varsta, toti am avut la aceasta varsta cosuri.

| ZuZaaa_4119 a răspuns:

Cumpara-ti o crema de la Oriflame! Sunt foarte bune, crede-ma!winking

| Andruta a răspuns:

BEPHANTEN.oricum la varsta asta sunt normale.