| racc a întrebat:

Am 15 ani si am inceput sa imi dau jos mustata de o luna cu aparat de ras electric. Chestia este ca dupa doua - trei zile trebuie sa o rad din nou. De ce imi creste atat de repede si este si deasa. Iar dupa ce o dau jos pielea are o tenta de verde. Ce sa fac? Este normal? Ajutor!

9 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Mustaţa ta creşte mai des şi mai repede pentru că ai folosit o metodă de RAS nu de EPILAT.
RAS şi EPILAT sunt doua noţiuni diferite.Pentru părul din zona feţei la femei nu se foloseşte aparatul electric ci benzile de ceară rece sau ceara simplă(dar ultima necesită vizită la salon deci mai bine alegi benzi).
Dacă ai pielea sensibilă şi te iriţi repede, ar trebui să foloseşti benzi speciale pentru piele sensibilă(hipoalergenice).
Dacă are o tentă de verde înseamnă că e mai mult decât o iritaţie, poate fi o alergie sau mai rău.
Mergi la farmacie şi ia-ţi un antibiotic şi/sau o alifie şi nu îţi mai EPILA mustaţa până nu îţi trece pentru că rămâi cu semne de faţă.

| wolder a răspuns:

Pentru ca ai raso d-aia creste atat de repede
aparat de ras electic? pe bune? vrei sa-ti faci padure?
De ce n-ai bagat big-ul? Pe bune. Mustata se face ori cuceara, cu penseta, cu benzi speciale.
du-te la salon sa ti-o smulga cu ceara ca sa nu mai creasca

| wolder a răspuns:

Nu stiu daca esti baiat sau fata daca n-ai zis eu am crezut ca esti fata daca esti baiat n-ai ce face asa creste

| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

Deci, faptul ca iti creste rapid si este deasa arata ca ai un corp sanatos si o circulatie vasculara bine pusa la punct. asta nu este o problema[si eu ma barbieresc din 3 in 3 zile]. insa daca zici ca pielea are o tenta verde, fie este gelul de barbierit/bara aceea verde-albastruie de pe aparatul de ras, facuta dintr-un fel de sapun hidratant, fie ai o reactie alergica la acea,, bara''. testeaza-te de alergie aplicand gelul sau bara in alt loc, cum ar fi pe gat si vezi ce se intampla. daca nu se intampla nimic, du-te la doctorthinking

| skrillex79 a răspuns:

Pai daca esti baiat este normal sa iti creasca asa de repede.Nu te ingrijora.

| gabryelm3 a răspuns:

In privinta pielii verzi nu stiu ce sa-ti zic nu am mai auzit asa ceva, dar pot sa-ti spun ca este super normal sa te razi din trei in trei zile, asa am patit si eu cand m-am facut prima oara.

| z0zoLLe a răspuns:

E normal sa iti creasca repede...de cand incepi sa te razi, incepe sa creasca din ce in ce mai repede.Nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi happy