| andaaaaa a întrebat:

Am 16 ani si ca orice adolescenta, cosurisad. Cand eram mai mica m-am prostit ascultand pe toata lumea si am folosit diverse produse si masti care mai de care, iar acum am un ten sensibil. Am renuntat la orice produse de vreun an si nu folosesc decat apa si sapun, dar am tenul foarte uscat imi apar chiar cojite pe fata de uscat ce e si mi-e frica sa-mi iau iar creme sau alte masti de capu meu, HELP! Am nevoie de sfaturile voastre fetelor, vreau sa-mi curat tenul cu ceva care sa nu mi-l usuce ca sapunul si sa nu atace cosurile sau sa aiba cine stie ce reactii adverse, VA ROG!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Anda, in general sapunurile contin chiar si in cantitatea foarte mica, soda caustica, ceea ce este extrem de daunator pielii. Tenul tau se exfoliaza datorita deshidratarii profunde, iar procesul de regenerare este accelerat de aceea ai acele coji, pielea se apara. Un sfat, foloseste in primul rand un gel exfoliant pentru a inlatura celulele moarte si apoi o crema hidratanta pentru ten sensibil, totusi tehnologia cosmetica nu a evoluat degeaba si nici in detrimentul nostru, al fetelor, deci hai s-o folosim. Experienta din trecut a devenit neplacuta probabil tot datorita faptului ca nu ai stiut ce produse ti se potrivesc, sensibilitatea unui ten poate apare din foarte multe motive, uneori poate datorita unei sensibilitati fata de un ingredient, planta sau poate ai consumat vreun aliment care ti-a provocat o alergie, eu acum nu pot face decat presupuneri. Totusi lasa un produs cosmetic sa-si faca treaba si nu un sapun care a fost creat sa curete pielea corpului. Ai nevoie de ajutor mai mult da-mi mesaj in particular. Succes!

3 răspunsuri:
| laura23 a răspuns:

Si eu la fel ca si tine sufar de acnee sad la fel ca si tine am tenul foarte sensibil (ma inrosesc din cauza vantului... crying daca ai un ten sensibil inceara sa iti faci niste comprese cu ceai de musetel si sa stai cu ele pe fata timp de 10-15 minute. Daca ai cosuri nu folosi sapun pentru ca usuca fata si mai tare. Eu folosesc gelul de curatare fara sapun de la Avene este foarte delicat, mi l-a recomandat dermatologul

| PuяpℓeMusic a răspuns:

Una.eu folosesc o sauna faciala pentru ca tenul meu era foarte uscat, la soare se crapa, aveam foarte multe puncte negre, o prietena m-a sfatuit sa imi cumpar o sauna faciala si ma bucur ca am ascultat-o. aceasta sauna faciala, prin intermediul aburilor, te ajuta sa iti cureti in profunzime tenul si sa scapi astfel de acnee si de puncte negre. Sauna faciala are rolul de a deschide porii blocati, de a rehidrata pielea fetei, de a stimula circulatia sangvina si de a indeparta celulele moarte. Tenul tau va deveni fin, proaspat si revigorat.
sper sa nu se inteleaga a fi reclama, insa eu am folosit si inca folosesc aceasta sauna si nu mai am probleme cu tenul. mi-am cumparat-o de la un magazin online de tehnica medicala si mi-a fost adusa acasa prin curier rapid. aici se gaseste: http://www.tehnica-medicala.ro/......oducts.php - Acum

| Didi* a răspuns:

Pai pentru inceput te sfatuiesc sa te duci la doctora sau la farmacie sa vezi ceti indica, o crema, o solutie, ceva... si sa-ti schimbi sapanul pe care il folosesti cumarati altu de exemplu dinacelea de copii, am inteles ca sunt bune, nu mai folosi tot felul de sapunuri ieftine ca calitate, si eu chiar daca nu am o piele sinsibila imi simt fata uscata cand ma spal cu tot felul de sapunuri, prefer sa folosesc sapun lichid