| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu tenul, este foarte gras si imi luceste mereu dar in acelasi timp daca nu ma dau cu o crema hidratanta mi se usuca nasul, fruntea..si nu stiu ce machiaje sa folosesc pentru. a nu mai fi nevoita din ora in ora sa ma dau cu pudra. Ritualul meu de machiaj aproape zilnic este sa ma dau cu crema, primer, fond de ten, corector si pudra. Dar dupa maxim o ora deja imi luceste toata fata si se vede atat de inestetic si nu stiu ce fond de ten si pudra sa folosesc ca tenul meu sa nu mai fie atat de lucios dar nu as vrea nici sa mi se usuce si sa se faca cojite, fiindca am incercat tot felul de produse pana acum, dar nu am gasit nimic care sa se potriveasca tipului meu de ten, sa nu mi usuce fata dar macar 2, 3 ore sa pot sa stau fara sa ma dau mereu cu pudra. Am incercat si diferite masti, imi curat mereu fata, imi fac scruburi, am incercat si diferite creme, lotiuni si multe altele dar degeaba. Help me! sad

6 răspunsuri:
| Lariiiiiiii a răspuns:

Măi fată păi e din cauza că tu foloşeşti acele machiajuri handicapate, lasă-te de ele şi du-te la dermatolog, noi ăştia de pe TPU nu sunt chiar aşa experţi in aşa ceva.
Sfatul meu e să te duci la doctor.

| capricc a răspuns:

Ai ten mixt, asta e problema. ai nevoie de produse cosmetice pentru ten mixt. nu stiu cat investesti in cosmetice ( fond de ten si pudra) dar ajuta foarte tare daca inainte de asta aplici o baza de machiaj - primer de fata. face minuni de la prima aplicare daca alegi unul de calitate! http://fucsia.ro/10-beneficii-ale-unui-primer/

| Sashavalentine a răspuns:

Lol. Ai incercat sa nu te mai dai cu toate cacaturile de cosmetice pe fata? happy

| Justdoit4 a răspuns (pentru Sashavalentine):

Imi apar cosuri si puncte negre, inca sunt la pubertate si pana scap de ele, incerc sa le acopar cu fond de ten fiindca sunt prea inestetice si ma simt asa aiurea, nu am destula incredere in mine daca nu mi le acopar, nu ma simt eu bine.

| Sashavalentine a răspuns (pentru Justdoit4):

Treaba ta dar o sa iti apara mai multe daca te dai cu ele straight face.

| Victorita-Maria_Corleciuc_1997 a răspuns:

Scumpo, in primul rand trebuie sa te demachiezi dimineata si seara indiferent de situatie: daca esti machiata sau nu - trebuie sa folosesti un fond de ten special pentru tenul tau ce pot eu sa iti recomand este fondul de ten Giordani Gold de la Oriflame, nu iti mai luceste fata, te ajuta intrandu`ti in piele si iti da un asptect viguros. Inainte de toate trebuie trebuie sa te dai cu o lotiune Optimals tot de la Oriflame, curata in profunzile fata big hug. Un sfat, nu te mai da cu pudra - pudra doar acopera cosurile sau petele de pe fata, nu are niciun rol in privinta tenului gras. Sper ca ti-am fost de folos, iti spun ceea ce folosesc eu :*.