| MiLaS a întrebat:

Am 20 ani, 1, 75m si 60 kg si as vrea sa ma apuc de sala, daca iau creatina si fac sala se cunoaste ceva in cateva luni? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Bineinteles. De obicei daca nu ai mai facut niciodata, in primele 2 luni o sa vezi rezultate si in masa si in forta, dupa care trebuie sa mai schimbi rutina, sa nu te lovesti de plateau.
Ia si proteina, nu numai creatina.

3-4 zile pe saptamana, 1h30 e suficient pentru un incepator, avand in vedere ca ai 60 kg, 1, 75m cred ca esti ectomorph, deci papa mult happy

4 răspunsuri:
| VenomMMA a răspuns:

Vrei sa te apuci de sala la 60 de kg? laughing Pune intai mana de mananca sa ai ce sa tonifici...

| MiLaS explică:

Mananc foarte mult dar am arderile bune

| eutusiovidiu a răspuns:

La "gabaritul tau" trebuie sa ai grija sa nu fortezi lucrurile deoarece ai un fizic slab si treptat sa cresti efortul odata cu alimentatia naturala de la 2500-3000 calorii la 4000-5000 de calorii pe zi, in concluzie fara supradoze de diverse medicamente ci doar cu un singur element ajutator folosit de sportivii de performanta pentru o dezvoltare fara grasimi : L-carnitina 4 capsule pe zi de intretinere http://farmaciaverde.util21.ro/......tural.html

| TeoBz7 a răspuns:

Salut, fac sala de ceva vreme si eu ti-as recomanda pentru inceput total mass pentru a creste in masa si un pre-workout pentru energie in timpul antrenamentului iti recomand xplode care contine si creatina sau explosin. Creatina iti retine apa in corp, de la total mass o sa cresti o sa te ingrasi si o sa iti dea pofta de mancare. Si da o sa se cunoasca dupa cateva luni cu un program ordonat de exercitii si sa te tii de sala. Din punctul meu de vedere e mai bine sa iei total mass decat creatina la inceput. Sper ca te-am ajutat.