| Isabela_ego a întrebat:

Am citit ca ar fi un soi de fruct de padure Acai care te ajuta sa slabesti... A incercat careva? E pe bune?

Răspuns Câştigător
| Delia 75 a răspuns:

Pentru asta e bun acai:
Nutriward® Amazonian Acai (Euterpe oleracea)

Açai (Euterpe oleracea)

Acai este un alt fruct tropical care a castigat recunoastere internationala pentru fenomenalele beneficii pentru sanatate. Studii stiintifice au aratat in ultimul deceniu ca Acai are puternice proprietati antioxidante si un profil nutritional care include uleiuri Omega esentiale, Vitamina E, fosfor si o abundenta de polifenoli.

Acai (Euterpe oleracea) este o sursa particulara de flavonoizi care sunt gasiti in proportie de 33 ori mai mult decat in vinul rosu. In plus, fructul de Acai contine din abundenta polisteroli care sunt utilizati curent in tratamentul simptomelor asociate cu hipertensiunea. Acai este folosit la tratamentul unui mare numar de boli precum artrita, inflamari, boli cardiovasculare, potenta, deficiente nutritionale si intarzierea imbatranirii. Fructul de Acai contribuie la scaderea riscului de boli de inima, scade colesterolul, trateaza diabetul retinopat, fibrocistita si imbunatateste imunitatea.

Despre intretinerea cardiovasculara si rolul Anthocyanins din fructul de Açaí

Anthocynins sunt componente care regleaza colesterolul. Colesterolul ridicat in sange prezinta un risc mare pentru boala de inima coronara (5) si principala cauza mortala in US. Faptul ca 490.000 de Americani mor de Coronary Heart Diseases in fiecare an (3) costand peste $60 billioane anual in costuri medicale si productivitate pierduta. ( 4)

Regland si reducand colesterolul prin dieta inseamna prelungirea vietii si reducerea cheltuielilor medicale. Alimente cu colesterol scazut si exercitiul fizic sunt numai o parte a programului natural de prevenire si reducere a riscului bolilor cardiovasculare. Consumarea de alimente bogate in componente care reduc colesterolul, hipertensiunea si contin antioxidanti completeaza acest program. Açaí este un excelent exemplu de astfel de aliment functional.

Bogat in calciu, Açaí are numeroase beneficii pentru sistemul cardiovascular, reduce osteoporoza si riscul de cancer de colon si de sani. Vitamina E din Açaí este esentiala pentru regenerarea tesuturilor. Continutul mare de fibre accelereaza procesele intestinale reducand riscul de cancer de colon. (2)

12 răspunsuri:
| miha2010 a răspuns:

FRUCTELE DE ACAI SUNT CONSIDERATE FRUCTE MINUNE, PROVENIND DIN PADUREA AMAZONIANA CU MULT SUCCES IN BRAZILIA SI SUA, CONTIN ACIZI GRASI OMEGA 6, SURSA DE ACID ELAGIC. E CAM 90RON O STICLUTA, SI ESTE FOARTE BUN SI DA AJUTA LA SLABIT PT CA CONTINE F MULTE SUBSTANTE NUTRITIVE.PT Mai MULTE DETALII INTRA PE HTTP://ROARTICLES.COM/ACAI-UIMITOR-DE-FRUCTE/

| vio2006 a răspuns:

Bunaaaa... draga mea, crezi ca daca ar exista ceva de inghitit care sa te ajute sa slabesti, ai mai vedea vreo grasa la tv? tu trebuie sa-ti gasesti o motivatie sa-ti schimbi modul de viata, sa mananci sanatos...in acest timp poti lua si acai, e foarte bun, dar e un antioxidant, pe care daca-l iei in timp ce mananci, te ajuta...sa te ingrasi... Te rog sa ma ierti si crede-ma, vorbesc din experienta...Am inghitit la "pastile de slabit"...nimic nu mi-a ajutat...Iti doresc sincer, mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine slabesti traind sanatos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

http://dawnfast.com/ americani il folosesc sa slabeasca intra pe site

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce-am citit pe siteuri se pare ca n-am nimic de pierdut. Si am citit undeva ca e bun si pentru marirea organului sexual(EVIDENT LA BARBATI) si pentru erectie ferma si te ajuta sa mai si slabesti e cam desprins din basme dar fiind natural si la un pret relativ mic fata de alte produse cu ultra-publicitate ( pentru nimic) eu zic sa incerc nu va incurajez si nu recomand e doar ceea ce vreau eu sa fac. happy

| sudoru54 a răspuns:

Eu am luat de pe olx.ro si sunt foarte bune, energizeaza, iti taie pofta de mancare, ma simt foarte bine. Le-am luat de la o firma din Cluj, mi le0a trimis prin curierat rapid, in 2 zile au ajuns si sunt foarte eficiente si ieftine, 93 lei o cutie pentru 2 luni.

| numaiuna a răspuns (pentru sudoru54):

Si cam cat ai slabit in aceste 2 luni in care ai luat aceste pastile?

| nati a răspuns:

Si eu am aflat de curand de acest fruct acai ( se citeste ''asa-i'') si am tot cautat sa-l gasesc si la noi in comert intr-o forma oarecare. Nu mi-am propus sa slabesc, deci nu am cautat suplimente alimentare, insa as vrea sa-l consum pentru vitaminele si antioxidantii pe care-i contine.

Si am gasit tot cotrobaind pe net, intr-un magazin online, biomania.ro, o bautura bio de acai cu ananas si mango. Am luat o sticla si este extraordinar de bun, are piure de acai si deci este destul de gros, merge chiar un pic diluat.

| *cristina* a răspuns:

Din cate am citit eu despre acai, e un fruct bogat in antioxidanti si multe substante nutritive, care iti imbunatatesc intreaga conditie fizica, dar nu am gasit nimic despre slabit!

| Roxana_1089 a răspuns:

Acai poate fi folosit ca un adjuvant in curele de slabire, pentru ca iti ajuta corpul sa treaca prin socurile unei diete spartanice fara a fi afectat de ele. E foarte bogat in nutrienti, aminoacizi, antioxidanti, minerale, acizi grasi, etc.

| crisul_2001 a răspuns:

Nu te ajua sa slabesti. este un antioxidant.