| Elena23_7421 a întrebat:

Am dat de belea! am facut prostia vietzii mele. pana de curand eram vopsita saten inchis...par stralucitor, nu cadea, moale. ma vopseam de 2 ani ce`i drept si ma indreptam cam de 2 ori pe saptamana insa nu aveam problema. ma tundeam app la 2 luni. parul se regenera. ehh. de vre`o 2 saptamana cam asa am comis`o. m`am decolorat. si m`am vopsit mov. ce`am patit numai eu stiu... mi-am ars pielea capului apoi am facut niste coji de toata frumusetzea... acum am ramas cu parul k o matura culoare canci k numai mov nu e asta. e app pe portocaliu si fff aspru si uscat. mi-am luat masti de la kallos cea cu placenta si cea cu lapte, mi-am luat un ulei de par tot de la kallos un spray de la Schwarzkopf, sampon de la dercos pentru par uscat... toate tampeniile numai k poate se reface si el. parul e cam pana la umeri. de tuns nu vreau sa`mi i`au decat max 2 cm k apoi o sa fie prea scurt. in afara de ulei de masline ce remedii naturale mai cunoasteti? ceva care intr`adevar sa dea rezultate!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt coafeza si practic pentru clientele mele masti facute de mine dar si din cele naturiste. Ce ai facut tu a fost o scarpinare cand nu trebuia. In fine faprul e consumat acum ne punem pe reparat.
In primul rand ia de la farmacie REVALID, apoi in casa poti sa iti faci urmatoarele:
1. maioneza (asa cum faci maioneza normala fara sa adaugi sare) cu ulei de masline, castavete dat pe razatoarea mica.
2. Ulei de catina, ulei de ricin si untura de peste. Uleirile le poti combina cu cel de masline, le poti aduga in maioneza sau le poti aplica direct. untura de peste e bine si sa o iei pe cale bucala nu numai sa o aplici pe par.
3. Berea. Dupa ce te speli pe cap clateste-te cu bere si las-o pe par, nu clatesti, miroase a bere dar e super eficienta.
4. Ai grija ce sampon folosesti. Daca ai cum, Vichy, Revlon, L'oreal dar nu ce gasesti in magazin ci din cel profesional.
5. Mai gasesti o gama de tratamente eficiente la AVON. Incercate pe n de mii cliente si renteaza.
Incearca si bafta multa si ai grija data viitoare.

4 răspunsuri:
| adeana a răspuns:

Sa nu mai bagi placa in el, ca numai rau o sa-i faci. As zice sa mergi la cineva care stie mai multe despre par decat noi, de pe site. Iti poate recomanda un tratament special pentru parul tau si nu stiu daca e recomandat sa-ti faci tu tot felul de tratamente, aparent pentru ajutor. Din pacate, firul atat de afectat nu cred ca se mai reface, orice ai pune pe el. Incearca si revalid, chiar ajuta la cresterea mai rapida a parului, plus ca-l face mai puternic.
Eu am folosit Klorane cu ulei de ricin (in farmaciile sensiblu) pentru intarirea firului de par. Pentru par drept, incearca un ser sau lotiune pe care s-o aplici dupa ce te-ai spalat pe cap si sa te usuci cu uscatorul la temperatura mai mica si cu o perie.

| bruno9432 a răspuns:

E groaznic ce ai patit. Din experienta proprie pot sa-ti spun ca parul nu se mai reface, trebuie sa astepti sa creasca si sa il tunzi cate putin, e un proces lung si enervant. Sunt bune produsele de la kallos si mie mi-au fost recomandate, parul ars va deveni putin mai moale la un moment dat, dar dupa ceva timp.
Iti sugerez ca in paralel sa iti iei niste vitamine (gasesti la farmacie speciale pentru par/piele/unghii) astea vor ajuta la regenerarea pielii capului si la cresterea mai rapida a parului, plus ca iti fortifica si radacinile. Cand se arde parul atat de rau radacinile sunt si ele afectate. Pe langa vitamine, alege un produs doua de ingrijire (masti, balsam) si opreste-te la ele nu face un amestec.
Trebuie doar sa ai rabdare... stiu ca asta e partea cea mai dificila big grin
Eu am folosit mult timp dupa experienta cu distrusul parului o masca hidratanta Satinique, de la Amway... nu face minuni dar dupa ce am folosit de doua ori pe saptamana timp de o luna, era o diferenta vizibila.
In perioada asta poti sa incerci tot felul de sepcute si palarii big grin
Mult succes!

| turist a răspuns:

Te sfatuiesc, in primul rand, sa uiti de toate chimicalele pe care le-ai insirat mai sus! Foloseste cu incredere uleiul de masline, il dai seara pe par, masezi putin, te legi la cap iar dimineata spala-te cu un sampon pentru par deriorat sau, de ce nu, cu un sampon pentru copii!
Nu vreau sa te dezamagesc, dar nu vei obtine parul pe care l-ai avut doar dupa ce va creste cel deteriorat!
Pentru a schimba culoarea poti folosi vopsele Henna care sunt naturale si nu deterioreaza nici parul si nici scalpul!
Iti doresc rabdare si multa sanatate!

| buretzica a răspuns:

Incearca un tratament de reconstructie prin cauterizare, exista unul la Yellow - Kallos...de altele nu stiu.ratament profesional termo-activ pentru paul grav deteriorat si obosit, care necesita
reconstructie intensa. Aloe Vera si ceramidele interactioneaza cu proteinele de grau,
proteinele hidrolizate si cu aminoacizii pentru reconstructia globala a structurii parului,
restaurand o cuticula coerenta si cortexul, dar totodata reduce in mod radical riscul de rupere.