| krewkrem a întrebat:

Am fata rotunda si parul usor cret (depinde cu ce ma spal pe cap laughing ) mediu spre lung si as vrea sa-l aranjez si nu stiu cum... pareri?batting eyelashes

3 răspunsuri:
| YesOMG a răspuns:

Indiferent daca ai parul cret de la natura, sau daca a fost optiunea ta sa ti-l faci asa, trebuie sa recunosti ca o astfel de podoaba capilara este cu mult mai greu de aranjat decat un par drept, normal. Si pentru ca variantele nu sunt tocmai nelimitate, m-am gandit sa-ti vin in ajutor cu cateva coafuri. Iata care ar fi acestea:
Intr-o parte - O coada intr-o parte s-ar putea sa nu ti se para o coafura interesanta. Nu si atunci cand ai parul cret sau ondulat. Daca beneficiezi de o astfel de podoaba capilara, prinde-ti parul intr-o parte si pune-ti o cordeluta subtire ca sa-ti tina in frau firele rebele. Vei avea o coafura naturala, comoda si foarte frumoasa.
Rebel - Pentru un par foarte cret, lungimea medie este cea mai recomandata. In felul acesta, atunci cand vrei il poti prinde in coada, iar cand ai chef de iesit la dans ii poti da drumu. Putina spuma pentru par ondulat isi va face treaba, iar tu te vei bucura de aprecierile tuturor pentru un astfel de par. Succes!
Onduleuri soft - Daca ti-ai ondulat numai varfurile si acum vrei o coafura lejera pentru un eveniment, atunci iti poti prinde suvitele din crestet in cateva agrafe, iar buclele de la varfuri ti le poti aranja cu putin fixativ. Truc: Foloseste la varfuri putina spuma pentru volum, pentru un efect mai accentuat.
Cret vs. drept - Pentru a obtine o astfel de coafura (foto) ai nevoie de o placa, un ondulator si niste produse de styling. Ceea ce trebuie sa faci este sa-ti ondulezi suvitele aproximativ la mijlocul lungimii lor, iar varfurile sa ti le indrepti cu placa. Trebuie sa recunoastem ca o astfel de coafura nu poate fi abordata foarte des, pentru ca risti sa iti distrugi parul din cauza aerului fierbinte, insa, pentru un eveniment, coafura se potriveste foarte bine si arata pe masura eforturilor!

| Denisia_Daria_1996 a răspuns:

Păi cu spumă, sau o bentiţă ceva...
-puţin ciufulit si tras pe'o parte prins cu agrafe
-îl poţi lua "posmoc" gen coc lăsând fire căzute, prins în spate doar cu agrafe
-împletituri în faţă şi restul cu spumă
-împleteşte aproximativ tot părul simplu uşor larg şi desfăcut...
Încearcă şi invenţii de'ale tale, probabil îţi va ieşi ceva frumos :*