| yumeee a întrebat:

Am fost azi la plajă şi, chiar dacă am folosit o cremă solară bună, m-am cam prăjit pe decolteu. Ce cremă pentru după plajă îmi recomandaţi?

Răspuns Câştigător
| Nikisoara a răspuns:

Creme pentru dupa plaja bune sunt cele de la Farmec, de la Oriflame si de la Yves Rocher.

daca optezi ceva mai natural, arunca iaurt pe tine. este foarte bun, hraneste pielea si te ajuta sa scapi de usturile si senzatia de caldura.

sfatul meu ar fi la plaja sa pui frumusel crema cu protectie mare [cam spf 30, cel putin pe fata] si unge te cu ulei de masline. face minuni, te innegreste imediat. daca nu vrei sa folosesti ulei de masline, pune apa intr-un pulverizator si racoreste te din cand in cand cu el; zonele unde vei pulveriza mai des apa se vor bronza mai repede.

si nu uita sa te dai iar cu crema de plaja dupa ce iesi din apa

succes

Lara

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Primul pas este să pui comprese sterile pe care ai pus spirt care trage căldura din piele și repeți operațiunea până dispare senzația de cald, apoi masezi blând cu o cremă grasă (de față este bine dacă ai avea, este bună și emulsia Doina, sau ori ce ai prin casă) ori dacă nu chiar ulei de floarea soarelui/măsline.
Consumă apă plată 1 litru în maxim o oră și mănâncă 1-2 morcovi care ajută prin beta carotenul care îl conțin, urmărind o hidratare "șoc".
Pa, pa.

| Messyhair a răspuns:

Incearca o emulsie dupa plaja. Specifica asta pe ambalaj.
Iar pentru "prajeala" incearca o crema cu Aloe Vera, calmeaza pielea arsa.

http://messyhairfashion.blogspot.com/

| Karelia123 a răspuns:

Daca te dai iaurt iti ia arsura si numai ai probleme pentru ca e racoritor si atrage e foarte bine...incearca! fundita?